Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych

Październik to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W tym roku odbywa się pod hasłem „KSIĄŻKA TO DOPIERO POCZATEK …”.Z tej okazji biblioteki szkolne podejmują różne działania, mające zachęcić uczniów do sięgnięcia po książkę. Nasza biblioteka również włączyła się w tę akcję i przygotowała różne atrakcje. Zachęcamy naszych uczniów do skorzystania z nich.

BIBLIOTEKA SZKOLNA PROPONUJE

• Losowanie nagrody – niespodzianki

Uczniowie gimnazjum i klas 4 – 6 SP, którzy w październiku wypożyczą książkę beletrystyczną inną niż lektura szkolna, mogą wziąć udział w losowaniu nagrody – niespodzianki.

Krzyżówki i zgadywanki

– Dla gimnazjalistów:

Rozwiązanie krzyżówki lub zgadywanki związanej z Henrykiem Sienkiewiczem i jego twórczością.

– Dla uczniów klas IV i VI SP:

Rozwiązanie krzyżówki czytelniczej na temat książki i biblioteki.

– Dla uczniów klas V SP:

Gra szkolna „Biblioteka bez tajemnic”. Uczniowie mogą wziąć w niej udział indywidualnie, w godzinach otwarcia biblioteki szkolnej, przez cały miesiąc październik.

Formularze można pobrać w bibliotece szkolnej i oddać wypełnione do dnia 28 października 2016 r.

Wśród uczniów, którzy poprawnie wykonają zadanie wylosujemy nagrody!!!

• Lista książek polecanych przez uczniów

Uczniowie na specjalnej liście mogą wpisywać tytuły książek, które proponują do zakupienia przez bibliotekę szkolną.

• Akcja bookcrossingowa

Książki, które już przeczytaliśmy często leżą nieużywane na półce. Bookcrossing, to przekazywanie takich książek innym czytelnikom poprzez pozostawianie ich w miejscach publicznych np. ławkach, stolikach lub specjalnie do tego przeznaczonych półkach. Również w naszej szkole jest półka bookcrossingowa, można z niej skorzystać.

• Napisz recenzję

Przeczytałeś ciekawą książkę z naszej szkolnej biblioteki? Chcesz polecić ją innym czytelnikom?

Możesz napisać krótką recenzję, która zostanie zamieszczona na stronie internetowej naszej szkoły. Może dzięki temu przeczytają ją inni, a Ty otrzymasz dodatnie punkty z zachowania.

Osoby zainteresowane napisaniem recenzji proszone są o zgłoszenie się w bibliotece szkolnej. Akcja ta będzie trwać do maja 2017 r.

• Warsztaty detektywistyczne

Zajęcia dla klas młodszych SP, nawiązujące do bardzo lubianej przez dzieci serii „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”, prowadzone przez wydawnictwo „Zakamarki”.

• Rywalizacja czytelnicza

W październiku rozpoczynamy rywalizację czytelniczą pomiędzy oddziałami klas:

– 4, 5, 6 szkoły podstawowej

– 1, 2, 3  gimnazjum.

Rywalizacja odbywa się oddzielnie  na poziomie każdej klasy.

Zwycięży ten oddział, którego uczniowie okresie od 1 października 2016 r. do 30 kwietnia 2017 r. wypożyczą z biblioteki szkolnej najwięcej książek.