Imieniny Ludolfiny w naszej szkole

Corocznie 12 marca obchodzimy w Polsce Dzień Matematyki a 14 marca na całym świecie Dzień Liczby Pi. Liczba Pi  (grecka litera  π) jest pomocna w obliczaniu pola i obwodu koła. Nazywana jest też Ludolfiną – zawdzięcza swoje imię holenderskiemu matematykowi Ludolphowi van Ceulenowi, który pod koniec XVI wieku obliczył jej wartość z dokładnością do 35 miejsc po przecinku. Jest liczbą nieskończoną, ale jej przybliżona wartość stosowana w szkole wynosi 3,14. W Stanach Zjednoczonych datę zapisuje się zaczynając od miesiąca, stąd amerykański fizyk Larry Shaw  wpadł w 1988 roku na pomysł obchodów  Dnia Liczby Pi właśnie 14. dnia marca.

W tym roku w naszej szkole,  zaproponowałyśmy Wam zabawę w zobrazowanie liczby Pi. Ograniczeniem była tylko Wasza wyobraźnia. Zadziwiające, śmieszne a nawet smaczne liczby Pi, utrwalone na zdjęciach, wzbudziły nasz zachwyt i podziw dla ogromnej kreatywności. Musicie sami zobaczyć 50 zdjęć prac z nakrętek, kwiatów, pomponików, rodzynek, kawy, ale i… butów, figurek koni, rolek po papierze toaletowym, makaronu. Trudno to sobie wyobrazić? Sami zobaczcie na szkolnym Facebooku.

Mamy nadzieję, że w przyszłym roku uda się powtórzyć tę zabawę już w budynku szkoły i cieszymy się, że kolejny raz okazało się, że matematyka może być  świetną zabawą.

GALERIA

nauczycielki matematyki:

Marzena Kasprzak

Joanna Konara

Bernadeta Marczak

Katarzyna Żmuda

Skip to content