76. ROCZNICA POWSTANIA W GETCIE ŻYDOWSKIM

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Mosinie  po raz piąty włączyli się do akcji społeczno-edukacyjnej ”Żonkile”  organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Akcja „Żonkile” ma na celu rozpowszechnienie wiedzy na temat Powstania w Getcie Warszawskim i wspólnym upamiętnieniu jego bohaterów. Ma przypominać o heroicznym Powstaniu i o likwidacji warszawskiego getta, która niemalże położyła kres istnieniu społeczności warszawskich Żydów. Żonkile symbolizują naszą pamięć, o tych którzy zginęli w 1943 roku, w walce o godność ludzką.

Dnia 8 maja 2019 roku w stołówce szkolnej odbyło się dla uczniów trzecich klas gimnazjum i ósmych klas szkoły podstawowej spotkanie, podczas  którego wychowankowie wraz z nauczycielami obejrzeli dwie prezentacje  przygotowane przez panią Beatę Buchwald – wicedyrektora szkoły i nauczyciela historii. Pierwsza dotyczyła warunków życia w getcie warszawskim, druga przedstawiała sylwetki Sprawiedliwych z Wielkopolski. Ponadto wspólnie obejrzano film „Teofila Silberring – Żeby pamięć nie umarła” będący wspomnieniem wyjątkowej historii opowiedzianej przez kobietę, która nigdy nie upuściła Krakowa. Pani Silberring pamięta dokładnie adresy i numery domów w swojej okolicy, m.in. szkoły i kościoła, do którego chodziła w niedzielę ze swoją guwernantką. W 1939 roku wygodne, dostatnie życie zmieniło się w piekło i cierpienie.

Pani Danuta Białas przybliżyła postać Marka Edelmana, zapoznając zebranych z cytatami, i poglądami jednego z przywódców powstania w getcie warszawskim, kawalera Orderu Orła Białego. Scenografię stanowiła wystawa zdjęć i fotogramów z getta warszawskiego, którą przygotowała uczennica klasy 5d Zosia Brzozowska. Następnie delegacja wolontariuszy złożyła bukiet żółtych żonkili na żydowskim cmentarzu w Mosinie, oddając hołd pomordowanym.
W imieniu organizatorów- Danuta Białas

Skip to content