Konkurs Pięknego Czytania

Dnia 13 marca odbył się na terenie szkoły szkolny Konkurs Pięknego Czytania przeznaczony dla uczniów klas 4-7. Wytypowani w eliminacjach klasowych uczniowie czytali fragmenty „Akademii Pana Kleksa” J. Brzechwy, „Chłopców z Placu Broni” F. Molnara, „Opowieści z Narnii” Lewisa i „Opowieści wigilijnej” Ch. Dickensa. Uczniowie rywalizowali w dwóch kategoriach: klasy 4-5 oraz klasy 6-7. Jury (Pani Anna Ciesielska, Pani Magdalena Solecka, Pani Anna Chilczuk- Bech oraz troje uczniów z różnych klas) oceniało płynność czytania i interpretację.  Wybór laureatów nie był łatwy. Oto wyniki:

W kategorii klas 4-5  I miejsce – Marta Kunaj 4c

II miejsce – Łucja Szymańska 5b

III miejsce – Jędrzej Stiller 4c

W kategorii klas 6-7  I miejsce – Maja Kilian 7a

II miejsce – Aleksandra Lange 7a

III miejsce – Julia Młodziejewska 7c

O swoich wrażeniach z Konkursu Pięknego Czytania tak napisały uczestniczki:

„Rywalizacja klasowa w czytaniu fragmentów książek była dla mnie bardzo pouczająca. Widziałam, że stres nie wpływa dobrze na nasze zachowanie. Im bardziej się ktoś rozluźni przed występem i uspokoi, tym lepsze się osiągnie wyniki. Słuchanie innych uczniów może rzucić nowe światło na teksty lektur. W zależności od intonacji i szybkości mówienia sprawia zupełnie inne wrażenie. Czułam się niesamowicie, gdy mogłam słuchać dawno już przeczytane przeze mnie książki w wykonaniu innych osób. Wydawało mi się, że słyszę je po raz pierwszy.”

Agata Nowicka

„Na konkursie z pięknego czytania bardzo mi się podobało. Wydawałoby się, że to taka prosta czynność–czytanie. Zauważyłam jednak, iż aby pięknie przeczytać tekst, którego nie znamy, potrzeba dużo umiejętności. Każdy z uczestników musiał zmagać się z tremą i pilnować swojego języka, aby się nie poplątał. Ponadto, aby wypaść jak najlepiej chciał zachwycić jurorów swoim głosem, modulując go, aby pasował do danej sytuacji        i uczuć lub przeżyć bohatera.

Zauważyłam, że widownia z zaciekawieniem wsłuchiwała się w dany fragment utworu. Ja również z przyjemnością przypomniałam sobie lektury z młodszych klas. Atmosfera była bardzo miła, a rywalizacja wyrównana.”

Maja Kilian kl.7a

„Na konkursie była spora konkurencja, a stres wcale mi nie pomagał. Zaskoczyło mnie, gdy usłyszałam jak dzieci z klas czwartych oraz piątych pięknie czytają. Bardzo spodobało mi się to, że w składzie jury zasiedli także uczniowie.”

Wiktoria Matuszewska 7B

Zwycięzcom i wszystkim uczestnikom gratulujemy! Do zobaczenia za rok na kolejnej edycji Konkursu Pięknego Czytania!

Anna Chilczuk- Bech