Wystawa „Wypędzeni” 1939 i projekt „Jasnowłosa prowincja” na PWSZ w Gnieźnie

Dnia 13 października uczestniczyłam wraz z Natalią Grzonkowską w uroczystości otwarcia wystawy Wypędzeni 1939 autorstwa Jacka Kubiaka i Małgorzaty Schmidt. Uroczystość miała miejsce w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Gnieźnie. Inaugurację wystawy poprzedził wykład prof. Hansa Henninga Hahna z uniwersytetu w Oldenburgu pt. „Polska i niemiecka pamięć II wojny światowej”. Następnym punktem uroczystości był mój wykład, w którym zaprezentowałam projekt Jasnowłosa prowincja, który realizowałam z uczniami naszej szkoły. Wykład poparty był prezentacją, w której przedstawiałam nasze działania projektowe oraz fotorelacją ze spotkań ze Świadkami. Projekt wzbudził duże zainteresowanie zgromadzonych gości, o czym świadczyły gratulacje oraz deklaracja nawiązania współpracy z naszą szkołą przez Konrad Adenauer Stiftung. Z kolei autorzy wystawy dostrzegli potrzebę włączenia naszych wywiadów i opracowań w skład wystawy wypędzeni 1939. W trakcie kolejnej odsłony wystawy takie działania zostaną podjęte.
Natalia Grzonkowska, wolontariuszka projektu, opowiedziała o swoich doświadczeniach projektowych oraz zaprezentowała historię wysiedlenia swojej rodziny. Natalia, pomimo obecności na sali licznych gości: począwszy od Prorektora uczelni, posła na sejm, władz Gniezna, przedstawicieli mediów, dyrektorów szkół oraz licznie zgromadzonej młodzieży, poradziła sobie doskonale. Po uroczystym otwarciu wystawy przez prof. Hansa Henninga Hahna oraz prof. dr. hab. Jerzego Siepaka zwiedziliśmy ekspozycję. Udzieliłyśmy także wywiadów do radia Merkury, a Natalia obszernego wywiadu do lokalnej prasy, fragmenty na stronie http://www.informacjelokalne.pl/turystyka-historia/item/4611-historia-zapomniana. Po części oficjalnej zostałam zaproszona wraz z Natalią oraz Panem Piotrem Grzonkowskim przez Prorektora prof. dr. hab. Jerzego Siepaka na obiad.
To nieoficjalne spotkanie było okazją do rozmów z prof. Hansem H. Hahnem, autorami wystawy oraz przedstawicielami Konrad Adenauer Stiftung. Zostaliśmy również obdarowani przez Prorektora albumami: Dawne widoki Gniezna, album Natalii został opatrzony piękną dedykacją od Pana Prorektora, w której wyraził swoje uznanie dla jej zaangażowania w zgłębianie rodzinnej historii. Natalia odebrała również gratulacje od prof. Hansa Henninga Hahna oraz przedstawicieli Konrad Adenauer Stiftung.
Pragnę złożyć Natalii podziękowania za to, że podjęła się trudu wystąpienia przed tak zacnym gronem słuchaczy i zrobiła to doskonale. Jej subtelność, wysoka kultura, szacunek z jakim opowiadała wojenną historię swojej rodziny ujął zgormadzonych gości. Dziękuję również Panu Piotrowi Grzonkowskiemu za wsparcie podczas organizacji wyjazdu oraz podczas uroczystości.
Beata Buchwald

gniezno3

SONY DSC

gniezno4

Skip to content