Wycieczka do Chalina

 1 kwietnia  czterech uczniów naszej szkoły: Natalia Marcinowska, Julia Piątek, Hubert Węclewski i Patryk Czaplejewicz, wraz z panią Danutą Białas mieli przyjemność pojechać na wycieczkę edukacyjną do Ośrodka Edukacji Przyrodniczej w Chalinie, znajdującego się niedaleko Sierakowa. Była to dla uczniów nagroda za przejście do etapu wojewódzkiego w Konkursie o Parkach Krajobrazowych Wielkopolski.

Chalin jest malowniczą wsią, położoną na terenie Sierakowskiego Parku Krajobrazowego. Znajduje się tam dworek, który został zbudowany ok. połowy XIX wieku dla ówczesnego właściciela wsi, jak również działacza niepodległościowego Apolinarego Kurnatowskiego. Rozbudowany został prawdopodobnie na początku XX wieku. Najnowsze badania potwierdzają, że dwór w swych zrębach sięga początków XVII wieku.

Delegacja naszej szkoły, określana jako Rogaliński Park Krajobrazowy, razem z innymi grupami, w ciągu trzech dni, spędziła czas na różnorakich zajęciach, od zwiedzania muzeów, aż po lekcje astronomii. Zwiedzali również Zamek Opalińskich, znajdujący się w Sierakowie. Ośrodek dysponuje także obserwatorium astronomicznym otwartym od 2017 roku. Służyć ma edukacji dzieci i młodzieży, otwartym imprezom astronomicznym i badaniom naukowym. Posiada zdalnie sterowany teleskop do astrofotografii, zestaw innych teleskopów i ręcznie sterowany teleskop Newtona. Oprócz tego  zorganizowano   również gry o terenoznawstwie, gdzie wszyscy mogli wykazać się swoimi umiejętnościami posługiwania się mapą oraz odnajdywania się w terenie.

Wszyscy uczestnicy uznali wyjazd za udany, wrócili pełni nowych wiadomości i niezapomnianych wrażeń.
Julia Piątek z redakcji „Głosu Gimnazjalisty”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Skip to content