Projekt „Trudny temat- weź to na warsztat” zakończony.

W bieżącym roku szkolnym uczniowie klasy 4a wraz z zaprzyjaźnioną klasą 5 ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. J.Korczaka w Mosinie brali udział w projekcie Centrum Edukacji Obywatelskiej: „Trudny temat weź to na warsztat”. Postanowili zająć się trudnym zagadnieniem- wulgaryzmami pojawiającymi się na co dzień w rozmowach.

Praca przy projekcie przebiegała kilku etapowo.

Etap pierwszy to udział p. Eweliny Postaremczak i p. Moniki Bajstok (wychowawczyń klas) w warsztatach w Warszawie, podczas których przedstawiona została idea projektu.

Drugi etap, to warsztaty, przeprowadzone w naszej szkole przez Annę Iżyńską i Marię Zakrzewską z Fabryki Komunikacji Społecznej, które pomogły uczniom zrozumieć, czym jest kampania społeczna i jak dobrze zorganizować tego typu przedsięwzięcie.

Trzeci etap to praca uczniów nad zorganizowaniem własnej kampanii. Przez kilka tygodni dzieci opracowywały hasła, które miały promować akcję, przygotowywały ulotki oraz transparenty.

Projekty ulotek można podziwiać na gazetce Samorządu Uczniowskiego.

Ostatni i najważniejszy etap to finał naszej kampanii społecznej. 25 maja 2017 r. uczniowie klas 4a i 5 pod opieką pań M.Bajstok i E.Postaremczak wyruszyli ulicami Mosiny. Nieśli transparenty z hasłami:

„Każdy Polak, duży, mały dba o język swój wspaniały”

„STOP wulgaryzmom”

„Dbamy o czystość języka”

Ponadto każdy uczeń wyposażony był w garść ulotek, które wręczał napotkanym na ulicach ludziom. Dzieciakom dużo frajdy sprawiło rozdawanie ulotek, urządzały zawody, komu uda się rozdać więcej. Nasze działania spotkały się z bardzo pozytywnym odbiorem, szczególnie pośród osób starszych. Wielu ludzi głośno wyrażało swoje poparcie, chwaląc dzieci za pomysłowość i inicjatywę. Przemarsz zakończyliśmy w SOSW im. Janusza Korczaka w Mosinie. Tam nastąpiło podsumowanie projektu i słodka niespodziana dla dzieci.

Mamy nadzieję, że podjęte przez nas działania, będą miały pozytywne skutki w przyszłości. Jeśli nasi podopieczni będą mieli w pamięci wymyślone przez siebie hasła i powstrzymają się przed wulgaryzmami, będzie to nasz wspólny sukces.

FOTORELACJA + Filmik

Monika Bajstok i Ewelina Postaremczak