Sprawozdanie z wymiany polsko – niemieckiej 12.05.2019 – 17.05.2019

Jak co roku pod czujnym okiem pani Kingi Wośkowiak, pani Justyny Górnej oraz przy wsparciu pani dyrektor Alicji Trybus w naszej szkole odbyła się wymiana polsko – niemiecka. Goście z Seelze przyjechali w niedzielę popołudniu, odebraliśmy ich w Poznaniu, po czym zostali przydzieleni do swoich rodzin.

 Na poniedziałek zaplanowane zostały zajęcia w Rogalowym Muzeum Miasta Poznania oraz zwiedzanie. W muzeum wszyscy bawili się doskonale ucząc się gwary poznańskiej oraz uczestnicząc w warsztatach robienia Rogali Marcińskich. Kilka chętnych osób z grupy asystowało przy ugniataniu ciasta oraz przy nadziewaniu i zwijaniu rogali. Oczywiście każdy z uczestników spróbował słynnych Rogali Marcińskich, które okazały się być przepyszne.

Po zajęciach w muzeum, tradycyjnie poszliśmy na stary rynek obejrzeć pokaz koziołków poznańskich i zwiedzić starówkę.

Po zjedzeniu obiadu w pobliskiej restauracji cała grupa udała się na dworzec główny, oczywiście nie obyło się bez zakupów.

 We wtorek zostaliśmy serdecznie powitani przez dyrekcję szkoły, po czym udaliśmy się ze swoimi gośćmi na dwie godziny zajęć lekcyjnych, aby mogli oni zobaczyć jak prowadzone są lekcje w naszej szkole.

Po lekcjach odbył się projekt „Ścianka fotograficzna”. Naszym zadaniem było namalowanie ciała wybranej przez nas postaci w małych grupach. Było przy tym dużo zabawy co pozwoliło nam zacieśnić więzi między sobą. Postacie wyszły fenomenalnie, lecz okupione to było ubraniami całymi ubrudzonymi farbą.

 Trzeci dzień wymiany przywitał nas deszczem i chłodem, więc zamiast programowego wyjścia na Pożegowo – Glinianki, po krótkim spacerze po Mosinie graliśmy w gry integracyjne w naszej szkole. Było dużo śmiechu, zabawy i wspaniałych wspólnych chwil.

Popołudniu spotkaliśmy się ponownie w szkole na lepienie pierogów, które oczywiście potem zjedliśmy ze smakiem. Na koniec wieczoru odbył się koncert, który przygotowali Ola Lange, Wiktoria Swietochowska i Dominik Fudali

 W czwartek znów od rana braliśmy udział w lekcjach w szkole, a po zajęciach poszliśmy na spotkanie z burmistrzem Mosiny. Zostaliśmy przyjęci bardzo ciepło, rozmawialiśmy o współpracy Mosiny z Seelze oraz zadawaliśmy burmistrzowi nurtujące nas pytania.

Po wizycie u burmistrza odbyła się mała gra miejska, która polegała na odpowiedzeniu na kilka pytań związanych z historią Mosiny. Odpowiedzi i wskazówek szukaliśmy na rynku i w jego okolicach. Odwiedziliśmy między innymi stary szpital na rynku, starą aptekę oraz mosińską galerię miejską.

Podczas obiadu jak co roku podsumowaliśmy wymianę, wskazując jej mocne i słabsze strony, wymieniliśmy się uwagami oraz spostrzeżeniami, a nasi opiekunowie zebrali wszystkie refleksje.

 Ostatni dzień oznaczał wyjazd gości. Przy pożegnaniu było mnóstwo łez, lecz na szczęście przyrzekliśmy sobie pozostać w kontakcie.

 Na wymianie nawiązaliśmy nowe i odnowiliśmy stare znajomości, o których nigdy nie zapomnimy. Cudowne było, jak po zajęciach cała grupa spotykała się razem w czyimś domu i bawiła się w swoim towarzystwie. Było wspólne oglądanie filmów, wspólne tańczenie i wspólny grill. Dzięki wymianie poznaliśmy nowych super przyjaciół, a o to właśnie chodziło.

 Bardzo dziękujemy za wsparcie pani dyrektor Alicji Trybus, opiekunom – paniom Kindze Wośkowiak, Justynie Górnej, Alexandrze Cirsovius oraz panu Michaelowi Walterowi. Nasze wspólne spotkanie nie byłoby możliwe bez wsparcia Polsko Niemieckiej Współpracy Młodzieży, która jest patronem naszego projektu od czasu jego powstania.

 FOTORELACJA

Weronika Jackowiak klasa 3a

 

 

 

Skip to content