Spotkanie z „ Quo vadis” w Muzeum Narodowym.

W sobotę 3 września 2016 r. odbyła się V edycja akcji Narodowe Czytanie pod patronatem pary prezydenckiej. Podczas internetowego głosowania zadecydowano,iż tegoroczną lekturą będzie „Quo Vadis” autorstwa Henryka Sienkiewicza.
Uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni do Muzeum Narodowego w Poznaniu, aby wysłuchać fragmentu powieści, czytanej m.in. przez dyrektora Muzeum Narodowego w Poznaniu prof. Wojciecha Suchockiego, Wojewodę Wielkopolskiego Zbigniewa Hoffmana, Kurator Oświaty Elżbietę Leszczyńską oraz uczniów XXV Liceum Ogólnokształcącego im. Generałowej Jadwigi Zamoyskiej w Poznaniu.
Chętni uczniowie klas drugich pod opieką Pani Dyrektor Alicjii Trybus oraz wychowawców: Pani Anny Chilczuk-Bech, Pani Marty Tomczyk oraz Pani Marzeny Kasprzak. Po wejściu do muzeum zostaliśmy serdecznie przywitani przez Panią Kurator Oświaty Elżbietę Leszczyńską , która poprosiła nas o zajęcie miejsc.
Musimy przyznać, iż uczestnictwo w tym wydarzeniu, stało się dla nas niezapomnianym przeżyciem. Kiedy następowały dialogi, osoby czytające wcielały się w bohaterów, co było ciekawym doświadczeniem z perspektywy słuchaczy.Sposób interpretacji czytających, intonacja, praca głosem sprawiły, iż przenieśliśmy się na chwilę do świata „Quo Vadis”.
Byliśmy pod ogromnym wrażeniem profesjonalizmu oraz opanowania lektorów. Przyjemne dla ucha głosy, towarzysząca czytaniu muzyka oraz aura, jaka panowała w sali, idealnie oddały nastrój utworu, a otoczenie: kolumny, rzeźby, ogrom pomieszczenia oraz przyciemniona sala, niewątpliwie stanowią przepis na niezapomnianą podróż w przeszłość, do czasów, o których Henryk Sienkiewicz opowiada w swojej książce ,,Quo vadis’’.

Martyna Maciejewska, Julia Tabaka 2b

Skip to content