„Śladami historii Rzeczypospolitej Mosińskiej”

26 maja 2017 odbyła się XVIII edycja rajdu. W rajdzie uczestniczyło 470 uczniów i opiekunów. 23 klasy zameldowały się na mecie rajdu, który przebiegał pod hasłem „WPN- znany i szanowany”.  Zaproszenie na rajd przyjęli uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum w Pecnej, szkoły podstawowej w Krosinku, Krośnie, SP nr 1 , SP nr 2, gimnazjum nr 2 w Mosinie.  Każda drużyna wędrowała na metę rajdu, trasą dostosowaną do wieku uczestników. Po  drodze drużyny rozwiązywały zadania rajdowe związane z 60 rocznicą utworzenia Wielkopolskiego Parku Narodowego oraz poszanowaniem przyrody. W grupie wiekowej klas IV-VI uczniowie mieli m.in. ułożyć zagadkę o ssaku zamieszkującym w WPN, poradzili sobie z tym zadaniem wyśmienicie. O to niektóre z nich. Zagadka klasy VI SP Pecna: „Ma długie nogi, piękne poroże, zawsze swej łani we wszystkim pomoże ?”, klasy V SP Pecna: „Nie mając narzędzi, może ścinać drzewa wszędzie. Woda jest jego żywiołem, lubi więc zmieniać jej bieg z mozołem. Chcąc go spotkać nad wodą czystą, bądź kulturalnym turystą kolego”. Uczniowie gimnazjum mieli ułożyć tekst zachęcający do odwiedzenia WPN. Teksty klas z gimnazjum nr 2 w Mosinie; klasy III b: W naszym parku świetnie jest, echo niesie ptaków śpiew, drzewa do nas śmieją się, bo ty też szanujesz je. Więc pamiętaj, o tym dziecię, nie wyrzucaj śmieci w lesie.” , klasy IIc  „My 2c najlepiej bawimy się w parku narodowym, blisko położonym, gdzie zwierzęta wdzięcznie kroczą, gdzie puszczyk huka w nocy, gdzie drzewa pną się w górę, zieleń rośnie murem, kwiaty kwitną wiosenne i nawet zimą jest pięknie. Chodź tam z nami siostro, bracie, nimfy leśne poszukacie i księżyca blask poznacie.”,   praca uczniów klasy IIb z gimnazjum w Pecnej: „Proponujemy Państwu, by w plener wyjechać, razem z nami Wielkopolski Park zwiedzać. W naszym znaku gości sowa, która zachęca, by się w cieniu schować. W Wielkopolskim Parku przeżyjesz, niezwykłe przygody, w leśnej głuszy, na łonie przyrody. W Wielkopolskim Parku przeżyjesz niezwykłe przygody, wyjdziesz zdrowy, szczęśliwy i młody !”

 Na mecie, poszczególne drużyny prezentowały w dowolnej interpretacji, tekst związany z ochroną przyrody. Poradzili sobie z tym zadaniem bardzo dobrze, wykazali się dużą pomysłowością i kreatywnością. Dziękujemy Drodzy Uczniowie !

Uczestnicy rajdu otrzymali na mecie smycze rajdowe, smaczną grochówkę oraz dyplomy uczestnictwa.  Zwycięskie zespoły otrzymały  puchar Burmistrza Mosiny, nagrody rzeczowe oraz pamiątkowe dyplomy. Uczniowie klasy IIIa gimnazjum nr 2 pod opieka wychowawczyni  Marty Nowak, przeprowadzili dla uczestników rajdu, konkursy sportowe na mecie. Dziękujemy za okazaną pomoc. Z okazji 18 urodzin, (XVIII edycja rajdu) uczniowie klasy IId ze szkoły podstawowej nr 2 w Mosinie, wraz z wychowawczynią Aliną Lipiak, przygotowali i zaprezentowali na apelu podsumowującym rajd, okolicznościową piosenkę, którą sami ułożyli. Dziękujemy uczniom i opiekunom za udział w rajdzie i już dzisiaj zapraszamy na następną edycję. Do zobaczenia za rok !

FOTORELACJA

                                                                           W imieniu organizatorów

Danuta Białas

Skip to content