Ponad granicami

W dniach 4 – 8 czerwca odbyło się w Mikuszewie spotkanie grup młodzieży: polskiej, niemieckiej i romskiej. Głównym celem projektu jest poznanie i integracja młodzieży oraz wspólne działanie edukacyjno – artystyczne, które w Mikuszewie zakończyły się otwartym pokazem dla społeczności lokalnej. Działania tej grupy młodzieży wokół tematu granic będą kontynuowane w październiku w Würzburgu podczas drugiego etapu projektu dotowanego przez Polsko – Niemiecką Współpracę Młodzieży. Uczniowie naszej szkoły uczestniczący w projekcie to : Ksawier Wróblewski, Hanna Nowicka, Wiktoria Wechta, Natalia Szajek, Katarzyna Stronka, Amelia Szulc, Zofia Szulc, Roksana Przynoga, Zuzanna Musielak i Katarzyna Tomowiak. Pierwszego dnia odbyły się zajęcia zapoznawcze, które umożliwiły nam poznanie nowych ludzi, ich pochodzenia i zainteresowań. Był to również dzień poświęcony na sprawy organizacyjne związane z pobytem w domu spotkań. Kolejne dwa dni upłynęły na wykonywaniu pracy w grupach, dzięki której lepiej się poznaliśmy. Zajęcia polegały na nagrywaniu multimedialnych filmów na wylosowany temat związany z granicami. W czwartek przedstawiliśmy nasz spektakl, do którego przygotowywaliśmy się od dnia przyjazdu. Odbyły się liczne próby, pracowaliśmy nad scenografią i dobieraniem odpowiednich strojów. Na przedstawienie zaprosiliśmy mieszkańców Mikuszewa, którzy nagrodzili nasz występ wielkimi brawami. W drodze powrotnej spędziliśmy wspólnie jeszcze trochę czasu na zwiedzaniu Poznania. Przy pięknej pogodzie spacerowaliśmy po Starym Rynku i zrobiliśmy zakupy w Starym Browarze. Wszystkim się tam bardzo podobało. Rozstanie było smutne, ale pociesza nas myśl, że spotkamy się w październiku w Würzburgu.

Zuzanna Musielak
Roksana Przynoga