„Poloneza czas zacząć”

Podczas zaręczyn Tadeusza i Zosi, bohaterów „Pana Tadeusza” A. Mickiewicza, tuż po koncercie Jankiela, rozpoczyna się tradycyjny polonez, któremu przewodzi Podkomorzy.

Słowami zaczerpniętymi z „Pana Tadeusza” Poloneza czas zacząć, Pani Dyrektor, Alicja Trybus, zainaugurowała uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023 klas ósmych. W tym miejscu warto wspomnieć, że polonez Wojciecha Kilara, z filmowej adaptacji epopei Adama Mickiewicza (przy dźwiękach tej melodii młodzież tańczyła poloneza), jest najpopularniejszym polonezem od czasów Pożegnania Ojczyzny Michała Kleofasa Ogińskiego. Zatańczyło go ponad stu uczniów naszej szkoły, zaś pierwszą parę stanowili Pani Dyrektor oraz Pan Jacek Kołtoniak.

Polonez w wykonaniu ósmoklasistów oznaczał, że młodzież po raz ostatni, po ośmiu latach nauki, przeżywa zakończenie roku szkolnego w murach Szkoły Podstawowej nr 2, co uczyniło to zakończenie szczególnie podniosłym.

Nadszedł czas podsumowań, których uwieńczeniem stały się sukcesy naszych uczniów. Ci odebrali złote i srebrne medale w kategoriach: Naukowiec Roku, Sportowiec Roku, Artysta Roku oraz Społecznik Roku. Uczeń, który zgromadził najwyższą sumę punktów ze wszystkich kategorii łącznie oraz uzyskał średnią ocen co najmniej 5,0 otrzymał tytuł i statuetkę SUPER UCZEŃ. Przyznano także tytuł ABSOLWENTA ROKU. Rodzice uczniów wyróżniających się w nauce oraz działalności na polu naukowym, sportowym bądź społecznym otrzymali Listy Gratulacyjne.

Po części artystycznej w wykonaniu, przede wszystkim uczniów klas ósmych, rozpoczął się bal, na który młodzież z niecierpliwością czekała i do którego pieczołowicie się przygotowywała.

W piątek, 23 czerwca,  uczniowie klas ósmych odebrali świadectwa i pożegnali się ze swymi wychowawcami. Tego dnia opuszczali progi naszej szkoły jako jej absolwenci. Młodsze koleżanki i koledzy   uczestniczyli w tym samym czasie w uroczystym zakończeniu roku szkolnego 2022/2023.

Wiesława Szubarga