„ Historia Polskiego Orła”

W Galerii Szkolnej z okazji obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości została zamieszczona wspaniała kolekcja „ Orły Polskie” autorstwa Pana Jarosława Kubiaka. Pan Jarosław Kubiak jest mieszkańcem Mosiny i dziadkiem ucznia naszego gimnazjum Huberta Kubiaka.

Swoją kolekcję płaskorzeźb Pan Jarosław tworzył przez 30 lat. Jego pasja zrodziła się z fascynacji naszym narodowym symbolem, godłem Polski – orłem w złotej koronie. Jego prace powstawały w oparciu o źródła historyczne takie jak : ryciny, pieczęcie, zdjęcia, starodruki. Na wystawie możemy zobaczyć jak zmieniał się orzeł – nasz symbol narodowy na przełomie wieków. Pierwszy, najmniej przypominający obecnego orła znajdował się na denarze Bolesława Chrobrego. Następne pochodzą z różnych czasów naszej historii, warto prześledzić jak zmieniał się ich wygląd, aż do współczesnego wizerunku, który został zaprojektowany w 1927roku przez prof. Zygmunta Kamińskiego.

Podziwiamy kunszt rzeźbiarski Pana Jarosława Kubiaka i dziękujemy mu za udostępnienie swojej kolekcji . Dzięki temu w naszej szkole mamy możliwość obejrzenia wspaniałych prac i poznania historii naszego orła.
Zapraszamy wszystkich do obejrzenia kolekcji. Znamy wszyscy nasze godło, poznajmy także jego historię.

Jolanta Wiesner

Skip to content