Wieczornica „SP 2 dla Niepodległej”

Radosne i nietuzinkowe obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości, jakie odbyły się w Szkole Podstawowej nr 2 dnia 9 listopada, nie zakończyły naszego projektu, opracowanego przez zespół nauczycieli pod kierunkiem pani Beaty Buchwald. Zaprosiliśmy do wspólnego świętowania rodziców i mieszkańców Mosiny, by w trakcie wieczornicy 13 listopada razem cieszyć się z odzyskania wolności.

Po przemówieniu pani dyrektor Alicji Trybus pokazaliśmy naszym gościom, jak w miniony piątek cała społeczność szkolna tworzyła biało-czerwoną żywą flagę. W radosny i uroczysty nastrój świętowania wprowadzili nas najmłodsi uczniowie, którzy z wielkim zaangażowaniem wciągnęli publiczność w śpiew całego hymnu, otwierającego przygotowane przez klasy II c i III a, pod kierunkiem pań: Doroty Gołąb, Iwony Hertig i Anny Polskiej, przedstawienie. Losy naszego kraju opowiedziane przez orła, występ aktorów, śpiew piosenek i pieśni patriotycznych, a także zaprezentowany układ taneczny do piosenki pt. „Płynie Wisła płynie” spotkały się z gorącym aplauzem publiczności. Następnie uczennica klasy III a Matylda Kaczmarek zaśpiewała wzruszającą piosenkę Jana Pietrzaka pt. „Jest takie miejsce”. Następnie uczniowie klasy II a, przygotowani przez panią Renatę Nurkowską, dostarczyli nam wspaniałych wzruszeń, prezentując piękny taniec do muzyki Fryderyka Chopina.

Kolejnym, pełnym humoru, elementem naszego spotkania było przedstawienie gwarowe pt. „Co się na tej wsi porobiło…” przygotowane przez uczniów pod kierunkiem pani Grażyny Koralewskiej i pani Barbary Siwczak, dzięki któremu mogliśmy poprzez scenografię, stroje, dialogi i śpiew przenieść się do wielkopolskiej wsi z I połowy XX wieku, by na koniec porównać ją ze współczesną wioską.

Jedna z aktorek, Magdalena Żerdzińska, zaprezentowała publiczności napisaną wraz z bratem Jerzym pracę o wujku, Stanisławie Putzu – Powstańcu Wielkopolskim. Ta opowieść, poparta bogatymi materiałami źródłowymi, została laureatką szkolnego konkursu „Mój prapradziadek był powstańcem”. Jest ona dowodem nie tylko zainteresowania historią młodego pokolenia, ale również świadectwem kultywowania rodzinnych tradycji.

Kolejne lżejsze nuty do naszego spotkania wniosła prezentacja jednej z wielu osobowości XX-lecia międzywojennego, które poznaliśmy w miniony piątek za sprawą poszczególnych klas. Do naszej sali zawitała Hanka Ordonówna, której osiągnięcia i piękny śpiew, również na żywo, przy akompaniamencie skrzypiec, zaprezentowała grupa uczniów z kl. 8 a, nad którą czuwała pani Mariola Dominiczak.

Przedostatnim punktem naszego programu był wspólny śpiew pieśni legionowych, któremu przewodził chór pod kierunkiem pani Julii Ogrodnik. Po wysłuchaniu informacji o okolicznościach powstania poszczególnych utworów pełną piersią śpiewaliśmy m.in. „Pierwszą kadrową”, „Przybyli ułani”, „O mój rozmarynie”. Uroczyście wypowiedzieliśmy też słowa „Roty”.

Na koniec goście zostali zaproszeni do obejrzenia dwóch wystaw. Jednej, prezentowanej wcześniej w Izbie Historycznej w Mosinie, lecz powiększonej o kolejne cenne, z wielkim szacunkiem przechowywane, pamiątki nauczycieli i rodzin uczniów SP nr 2, zatytułowanej „100 lat temu w Wielkopolsce”. Druga wystawa powstała jako efekt poznania kolekcjonerskiej pasji pana Jarosława Kubiaka – niesamowitego zbioru wizerunków orłów. Uczniowie klas 0-III zainspirowani tym przykładem stworzyli własne prace prezentujące nasz symbol narodowy.

Warto było poświęcić wtorkowe popołudnie na to spotkanie, by razem świętować 100 rocznicę odzyskania niepodległości, gdyż: „Patriotyzm oznacza umiłowanie tego, co ojczyste: umiłowanie historii, tradycji, języka czy samego krajobrazu ojczystego. Jest to miłość, która obejmuje również dzieła rodaków i owoce ich geniuszu.”(Jan Paweł II)
Do obszernej fotorelacji z uroczystości zapraszamy na facebookowy fan page szkoły.

Anna Ciesielska
współpraca Dorota Gołąb

Skip to content