Festyn ekologiczny już za nami

W sobotę 22. 09. 2018 r. w godzinach od 11.00 do 15.00 w Szkole Podstawowej nr 2 w Mosinie miał miejsce „Festyn ekologiczny”.  Festyn miał się odbyć na świeżym powietrzu i  chociaż padający deszcz na to nie pozwolił,  w niczym nie zepsuło to świetnej zabawy  – na festynie obecni byli nie tylko dyrekcja, nauczyciele, uczniowie oraz ich rodzice, ale również inni mieszkańcy Mosiny oraz zaproszeni goście.

O godzinie 11.00 Pani dyrektor, Alicja Trybus powitała wszystkich serdecznie i zaprosiła do czynnego udziału w festynie oraz posłuchania pouczającej  napisanej przez Panią Wiesławę Szubargę bajki mówiącej o konieczności chronienia pszczół. Bajkę „Na ratunek” przeczytali, przebrani za rośliny i zwierzęta uczniowie kl. IVB i VD. Po wysłuchaniu bajki można było przejść do stoiska, na którym pszczelarze prezentowali swoje zdrowe wyroby.

Następnie Panie czuwające nad przebiegiem festynu zaprosiły do obejrzenia pokazów taekwondo oraz odwiedzenia pięknie przystrojonych stoisk, na których znalazły się przygotowane przez nauczycieli, uczniów i ich rodziców, zdrowe przekąski, naturalne ozdoby, mydła oraz przetwory domowe. Ich estetyczny, i często piękny, wygląd zachęcał do robienia zakupów. Dla zmęczonych i potrzebujących energii gości, cały czas była otwarta kawiarenka, w której można było usiąść, wypić kawę, herbatę oraz zjeść, przygotowane specjalnie na tę okazję, smaczne ciasta.

Uczniowie   zachęcali do przerabiania starych ubrań. To właśnie na ich stoisku można było zmienić stare sznurówki na nowe jedwabne wstążki oraz przerobić stare, nudne bluzki, kurtki dżinsowe, spodnie na ubrania, których nie powstydziłby się żaden projektant. Na innych stanowiskach, w trakcie warsztatów,   wykonywano ekologiczne torby oraz kosmetyki.
Na stoisku przygotowanym przez Panie ze szkolnej biblioteki zachęcano do kupowania książek.  Jeśli ktoś nic dla siebie nie znalazł – mógł zajrzeć na półkę,  by wziąć książkę do domu i dać jej nowe życie.

Klasa VIIIA pod opieką Pani Marioli Dominiczak zaprosiła zgromadzonych do obejrzenia interesującego spektaklu o treści ekologicznej, uświadamiając nam, jak bardzo niebezpieczny jest smog i jak możemy zapobiec jego powstawaniu. W nawiązaniu do spektaklu, na boisku szkolnym, można było obejrzeć pouczający pokaz palenia w piecu. Podczas spaceru po szkole, w stołówce oraz świetlicy, uwagę przykuwały wystawione prace uczniów, które wykonane zostały w różnych technikach.

Podczas festynu odbyło się wiele konkursów, np. na najlepsze ciasto „DWÓJKI”.  Członkowie jury zobowiązani byli do spróbowania każdego z ciast i przyznali, że mieli  nie lada problem, które z nich uznać za najlepsze, ponieważ wszystkie  były smakowite. Wszyscy czekali też na rozstrzygnięcie,  trwającego od  kilkunastu dni, konkursu polegającego na zbiórce zużytych baterii. Uczniowie przynieśli ich rekordową ilość, czym zadziwili organizatorów konkursu.

Mimo kapryśnej aury nikt nie narzekał. Przez te kilka godzin można było w naszej szkole spędzić sobotnie popołudnie nie tylko miło, ale również pożytecznie.

Karolina Walkowiak

redaktor z „Głosu Gimnazjalisty”

Skip to content