Z miłości do zwierząt, roślin i całej przyrody – festyn ekologiczny

Ekologia zajmuje się badaniem powiązań między organizmami żywymi a środowiskiem abiotycznym, jednak określenia ekologia, ekologiczny są często używane w języku potocznym w szerokim znaczeniu i nawiązują do nauki o ochronie środowiska lub do ochrony środowiska. I właśnie z refleksji nad relacją człowieka do środowiska zrodziła się idea sobotniego festynu, który odbędzie się w naszej szkole 22 września w godz. 11.00 – 15.00. Mamy nadzieję, że przyczyni się on do wzrostu świadomości w zakresie konieczności dbania o środowisko.

Idea ochrony środowiska ma swoje początki w drugiej połowie XIX wieku i wyrosła z ruchu będącego reakcją na gwałtowny proces industrializacji i rozwoju miast oraz coraz większy stopień zanieczyszczenia, zarówno powietrza jak i  wody.

Proces zanieczyszczania środowiska trwa nieprzerwanie, a przyroda coraz częściej traktuje człowieka, i to wyłącznie z jego winy, nie jak przyjaciela lecz wroga. Czyżby to już „ostatni dzwonek”, by podjąć wysiłek zmierzający do naprawienia szkód wyrządzonych środowisku prze kolejne pokolenia? Miejmy nadzieję, że nie i że jeszcze ciągle mamy czas, by coś konstruktywnego w tej dziedzinie uczynić.

Tę nadzieję podzielają autorzy sobotniego festynu, którzy dla jego uczestników przygotowali wiele atrakcji. Pokażemy jak wykonać torby ekologiczne, przygotować ekologiczne kosmetyki. Festyn uatrakcyjnią także konkursy, między innymi na segregację śmieci na czas czy na komiks o treści ekologicznej. To oczywiście nie wszystko. Pokażemy jak udekorować dom, korzystając z darów natury oraz jak urządzić ogród, by swym pięknem zapraszał do siebie pożyteczne owady oraz ptaki oraz przygotujemy   stoiska z roślinami i meblami ogrodowymi przyjaznymi dla środowiska. Zaprosimy do obejrzenia spektaklu o treści ekologicznej oraz wysłuchania bajki o konieczności ochrony pszczół. Zachęcimy do zdrowego odżywiania, a w szkolnej kawiarence częstować będziemy zdrowym domowym pieczywem.

Mamy nadzieję, że Św. Franciszek, patron ekologów, o którym będzie mowa podczas festynu, doceni nasze starania. Ten niezwykły święty, zwany biedaczyną z Asyżu,  kochał zwierzęta, rośliny i całą przyrodę. Uważał, że są doskonałym tworem Boskim i że powinniśmy im pomagać i troszczyć się o nie.

Wiesława Szubarga

Skip to content