Byliśmy, widzieliśmy, opowiadamy! Muzeum Powstania Wielkopolskiego oczami ósmoklasistów

      W tym roku obchodzimy setną rocznicę powstania wielkopolskiego. To jedyne w dziejach wygrane przez Polaków powstanie!  My Wielkopolanie powinniśmy być z tego bardzo dumni, ponieważ to nasi rodacy wywalczyli temu regionowi niepodległość. Często okazuje się jednak, że niewiele wiemy o toczących się tu niegdyś walkach.

      Aby bliżej poznać przebieg powstania i historie ludzi żyjących w tym okresie, klasy VIIIa i VIIIc wraz z wychowawczyniami, wybrały się do Muzeum Powstania Wielkopolskiego, znajdującego się na Starym Rynku w Poznaniu. Wycieczka odbyła się 9 października br. w piękny, słoneczny dzień. Uczestnicy wyjazdu najpierw przespacerowali się po Poznaniu, a następnie skierowali się do muzeum. Tam, w sali kinowej obejrzeli film opowiadający o rozpoczęciu i przebiegu powstania. Wiele osób, wsłuchując się w treści zawarte w filmie, rozpoznawało znajome nazwiska, co zainspirowało ich do wyszukania informacji na ich temat. Następnie klasy udały się zwiedzać muzeum. Pamiątki zgromadzone z okresu powstania pomagają wyobrazić sobie życie 100 lat temu. Natomiast nowoczesne tablice interaktywne czynią muzeum bardzo atrakcyjnym. Uczniowie z chęcią rozwiązywali wspólnie quizy i zagadki przez co, przypomnieli sobie ważne daty i postacie. Po przekazaniu przez przewodnika wielu ciekawych informacji, otrzymali zadanie. Idąc przez Poznań,  mieli rozpoznać w nim dawne ulice i ważne obiekty.

      Wycieczka dostarczyła uczniom wielu wiadomości i wrażeń, a przede wszystkim przypomniała, że trzeba pamiętać o tak ważnych wydarzeniach jak odzyskanie przez Wielkopolskę niepodległości i trudzie włożonym przez naszych przodków, w to, byśmy mogli teraz żyć w wolnym i niepodległym kraju.

                                                                                                                         Maja Kilian VIII a

***

      W tym roku obchodzimy 100 rocznicę Powstania Wielkopolskiego. Z tej okazji wybraliśmy się całą klasą do Muzeum Powstania Wielkopolskiego, które znajduje się na Starym Rynku w Poznaniu.

      Na początku zwiedzania zostaliśmy zaproszeni do sali filmowej, gdzie obejrzeliśmy interesujący film. Nagranie przedstawiało przygotowania i przebieg Powstania Wielkopolskiego. Po skończonym seansie rozpoczęliśmy zwiedzanie muzeum. W budynku znajduje się wiele różnych ekspozycji przedstawiających zdjęcia i przedmioty z czasów powstania. Przewodnik podczas oprowadzania opowiadał nam wiele ciekawych historii oraz sprawdzał naszą wiedzę, zadając pytania. Pod koniec wycieczki po muzeum mogliśmy przymierzyć wojskowe mundury i potrzymać karabiny.

      Uważam, że była to bardzo udana, interesująca wycieczka, dzięki której dowiedzieliśmy się wielu informacji na temat wydarzeń, które są tak ważne dla naszego regionu.

                                                                                                            Zofia Lachowicz kl. VIII a

***

      09.10. br. wraz z klasą VIII c pojechaliśmy na wycieczkę do Muzeum Powstania Wielkopolskiego. Znajduje się ono na Starym Rynku, niedaleko hotelu Bazar, w Poznaniu.

      Zwiedzając muzeum, obejrzeliśmy poruszający film o powstańcach, ich zaciętej walce z Niemcami oraz trudzie, jaki sobie zadali, aby zryw niepodległościowy zakończyć sukcesem. Następnie, wraz z przewodnikiem, obejrzeliśmy dokładnie wszystkie obiekty znajdujące się w budynku.

      W muzeum panował niesamowity klimat, który pozwalał poczuć się, jak jeden z dawnych powstańców. Opuściliśmy  muzeum bogatsi o nową wiedzę oraz bardzo zaciekawieni tematem powstania.

Agata Nowicka VIII a

 

***

      9.10 uczniowie klas VIII a i VIII c wraz z wychowawcami – paniami Mariolą Dominiczak oraz Bernadetą Marczak – wyjechali do Muzeum Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu. Wycieczka ta miała charakter dydaktyczny. Uczniowie mogli obejrzeć film dotyczący Powstania Wielkopolskiego oraz zwiedzić muzeum wraz z przewodnikiem. Dowiedzieli się wielu ważnych rzeczy na temat tego wydarzenia, które jest bardzo ważne dla Wielkopolan i nie powinniśmy o nim zapominać.

 Aleksandra Lange VIII a

FOTORELACJA

Skip to content