Wielka lekcja historii o Powstaniu Wielkopolskim

Od 15 do 19 października trwał w naszej szkole tydzień poświęcony upamiętnieniu 100 rocznicy Powstania Wielkopolskiego. Zaczęliśmy go od poniedziałkowej, trwającej przeszło 2,5 godziny, Wielkiej Lekcji Historii, którą poprowadziła dla uczniów pięciu klas szkoły podstawowej pani Beata Buchwald.

Nie była to jednak zwykła lekcja. Uczniowie klas siódmych i ósmych rywalizowali ze sobą, biorąc udział w wielu konkurencjach. Ich zmagania oceniała komisja, którą utworzyli wraz z panią dyrektor Alicją Trybus zaproszeni goście: przewodnicząca Rady Miejskiej w Mosinie pani Małgorzata Kaptur oraz wieloletnia kierownik Izby Muzealnej w Mosinie pani Józefa Roszak – Rosić.

Po krótkim wprowadzeniu przez panią Buchwald rywalizacja rozpoczęła się od gry planszowej, podczas której reprezentanci klas (przy dopuszczalnym wsparciu koleżanek i kolegów) odpowiadali na pytania dotyczące najważniejszych wiadomości o przyczynach, przywódcach i przebiegu powstania. Następnie uczniowie gromadzili skojarzenia wokół słowa „niepodległość” i zaskoczyli szerokością oraz trafnością swoich hasztagów. Wysłuchaliśmy opowieści bohaterów powstania, w których role wcielili się przedstawiciele klas. Nie zabrakło i „słodkiej” konkurencji – każda klasa przygotowała biało-czerwone ciasto, którego wygląd i smak oceniała komisja. Uczestnicy lekcji w tym czasie wzajemnie częstowali się ciasteczkami z narodowymi dekoracjami. Kolejne zadanie ponownie zaangażowało wszystkich przedstawicieli klas, podzielonych na 5 grup, z których każda musiała się wykazać innymi umiejętnościami: znajomością „Roty”, spostrzegawczością niezbędną do układania puzzli wykonanych z pocztówek Leona Prauzińskiego, zdolnością redagowania życzeń urodzinowych dla Jubilatki – niepodległej Wielkopolski, pomysłami na to, jak dbać o niepodległość, by jej nie stracić czy wskazaniem, za co kochamy Polskę.

W czasie, gdy jury prowadziło obrady, mogliśmy wysłuchać Magdaleny i Jerzego Żerdzińskich, którzy opowiedzieli o swojej pracy konkursowej na temat wujka, Stanisława Putza, powstańca wielkopolskiego.

Ostatecznie rywalizację Wielkiej Lekcji Historii wygrała klasa 7 b, II miejsce zajęła klasa 7 a, a III miejsce – klasa 8 b. Jednak wszyscy możemy się czuć zwycięzcami – nie tylko pamiętamy o Powstaniu Wielkopolskim i jego Bohaterach, ale też potrafimy być dumni ze swojej historii i dbać o jej coraz lepsze poznanie. To była naprawdę niezwykła lekcja.
Anna Ciesielska

Skip to content