Byliśmy w telewizji!

Dnia 19 września 2017 roku klasa 3a gimnazjum wraz z wychowawczynią panią Marzeną Kasprzak i polonistką panią Mariolą Dominiczak wybrała się do siedziby TVP3 w Poznaniu. Ten oddział telewizji obchodzi właśnie 60-lecie założenia. Naszym przewodnikiem był pan Daniel Pajączkowski z Działu Promocji i PR telewizji.

Po wejściu do budynku, w długim korytarzu zobaczyliśmy oszklone okrągłe pomieszczenie zwane newsroomem, w którym dziennikarze zbierali właśnie materiały do wieczornych wiadomości. Dowiedzieliśmy się, jak wiele osób pracuje, by powstał jeden krótki materiał. Następnie przeszliśmy do studia nagrań, w którym zobaczyliśmy bardzo dużo lamp i profesjonalnych kamer wartych ćwierć miliona złotych każda. To tam właśnie nagrywane są programy lokalne. W kolejnym pomieszczeniu znajdował się jaskrawozielony ekran zwany greenboxem. To dzięki niemu, oglądając program, mamy wrażenie, że dziennikarze znajdują się na 30 piętrze wieżowca. Poznaliśmy też  jedną ze sztuczek telewizyjnych – prompter. To  urządzenie, na którym wyświetlany jest tekst informacji, dzięki czemu dziennikarze i goście nie muszą uczyć się go na pamięć. Kolejnym zwiedzonym pomieszczeniem była reżyserka. Zarządza się z niej światłem, dźwiękiem i obrazem nadawanych programów. To tam zostaje wykonana najcięższa praca wymagająca współpracy sporego zespołu ludzi.

Następnie na naszą prośbę pan Pajączkowski pozwolił nam wejść do studia i poczuć się  niczym dziennikarze w telewizji. My też udawaliśmy, że stoimy przy oknie wysoko nad ziemią. Ostatnim punktem naszej wycieczki było tzw. archiwum „X” ze starymi nośnikami informacji. Znajdowały się tam ponumerowane płyty, kasety a nawet stare, ciężkie taśmy z lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Po zakończeniu zwiedzania studia telewizyjnego i pożegnaniu pana Pajączkowskiego, przeszliśmy do kampusu Politechniki Poznańskiej. Zajrzeliśmy do głównego centrum wykładowego.

Wycieczka dała nam wiele radości i skłoniła do refleksji nad przyszłością. Możliwe, że niektórzy z nas za kilka lat będą studiować na Poznańskiej Politechnice. A może znajdziemy swoje miejsce wśród twórców telewizyjnych? Wkrótce będziemy decydować o wyborze szkoły i być może wyjazd podsunął komuś z nas pomysł na dalszą drogę po gimnazjum? Kto wie?

FOTORELACJA

Klasa III a

Skip to content