77 rocznica wydarzeń z 20 października 1939 roku

20 października 2016r. uczniowie klasy I B pod kierunkiem Pani Beaty Buchwald w ramach innowacji: „Z czego wyrastamy, ku czemu zmierzmy” zaprosili Panią Dyrektor, Alicję Trybus, Nauczycieli oraz młodzież z klas II gimnazjum na przedstawienie dotyczące 77 rocznicy wydarzeń z dnia 20 października 1939 r. Celem uroczystości było uczczenie pamięci 15 obywateli Mosiny i okolicznych miejscowości, którzy 77 lat temu zostali rozstrzelani na mosińskim rynku.
1 września 1939 roku druga wojna światowa stała się faktem. Spokojne i zwyczajne życie Polaków nagle zostało zniszczone. Hitler chciał uczynić z Wielkopolski wzorcowy kraj – Musterghau, a germanizacji mieli ulec zarówno ludzie, jak i ziemia. Niemcy  bali się zdecydowanego sprzeciwu naszych rodaków, dlatego aby ich zastraszyć, przeprowadzali akcje rozstrzeliwania tych, którzy mogli sprzeciwić się takiej polityce. Także wśród mosinian wskazano osoby, które według hitlerowców  mogły stanowić zagrożenie dla mającego nastąpić nowego porządku.
Przedstawienie zawierało wspomnienia: Pani Heleny Koniecznej, Pana Mieczysława Koniecznego, Pana Władysława Kleibera i Pana Jana Mansfelskiego  oraz Pana Franciszka Nowackiego – kopacza grobów w Mosinie, który przygotowywał mogiłę dla rozstrzelanych.
Podczas spektaklu zaprezentowano  wywiad, w którym Pani Maria Bartkowiak opowiedziała o egzekucji, którą widziała przez okno jako 10-letnia dziewczynka. Wysłuchaliśmy także nagrania zawierającego relację Pana Kazimierza Myszkiera, nauczyciela Szkoły Powszechnej w Mosinie, który był więziony  w bożnicy.
Wstrząsającym momentem było obejrzenie zdjęć 15 mężczyzn rozstrzelanych 20 października 1939 roku. Ich pamięć uczciliśmy minutą ciszy. Oto   imiona i nazwiska tych osób: Ludwik Baraniak, Piotr Bartkowiak, Józef Cierżniak, Jan Frąckowiak, Wincenty Frankowski, Roman Gawron,  Stanisław Jaworski, Franciszek Kołtoniak,   Stefan Królak, Stanisław Kozak, Alojzy Kujath, Józef Lewandowski , Wiktor  Matuszczak, Antoni Roszczak , Alojzy Szymański .
Przedstawienie według scenariusza Pani Beaty Buchwald, który powstał w oparciu o relacje świadków i uczestników wydarzeń, poruszyło publiczność i skłoniło zebranych do głębokiej refleksji. Poświęćmy chwilę zadumy osobom, które zostały rozstrzelane.  Zapalmy symboliczny znicz jako znak pamięci.

Daria Skibińska z klasy  III B o profilu dziennikarskim

szkola2