Wycieczka do starej szkoły

Dnia 10 maja 2024 r. klasy I a, I b i I c wybrały się na wycieczkę do gospodarstwa agroturystycznego i Starej Szkoły w Konarskim koło Kórnika. Podczas zwiedzania wiejskiej zagrody dzieci miały możliwość spotkania różnych zwierząt gospodarskich, a były to koza Klara, króliczki oraz kury. Mogły również nakarmić zwierzęta i pobyć w tajemniczej stodole. Na podwórku uczniowie uczestniczyli w różnych zabawach, łowili drewniane rybki, prali na tarze, wieszali pranie na sznurku oraz grali w piłkę.

Prawdziwą atrakcją był pobyt w XIX- to wiecznej szkole, w której dzieci odbyły lekcję w dawnym stylu. Dowiedziały się jak wyglądała dyscyplina kiedyś w szkole, mogły podziwiać podręczniki, zeszyty, piórniki, tornistry i inne przybory zachowane z tego okresu. Pisały również gęsim piórem, a chętne dzieci mogły przymierzyć dawny mundurek szkolny i klęczeć na grochu, co było karą szkolną za przewinienia w dawnych czasach.

Kolejnym punktem wycieczki były warsztaty podczas których dzieci malowały farbami wiejski motyw na szkle. Zwieńczeniem wyjazdu było ognisko z pieczonymi kiełbaskami.

Uczniowie wrócili do szkoły ze swoimi wspomnieniami, pełni wrażeń i ciekawych doświadczeń. Wiejski motyw malowany na szkle jest miłą pamiątką przywiezioną z wycieczki.

Dorota Gołąb