„Witaj maj, trzeci maj”

 4 maja klasy IV – VI szkoły podstawowej spotkały się, aby przeżyć wspólnie chwile refleksji związanych z historycznymi rocznicami majowymi. Uczniowie mieli okazję zastanowić się nad tym, czym jest Ojczyzna oraz czym jest patriotyzm.
Klasy rywalizowały ze sobą pod hasłem „Oblicza patriotyzmu”. W punktacji zostały wzięte pod uwagę 3 czynniki: założenie stroju galowego przez uczniów, minikonkurs wiedzowy i plakaty „Czym dla ciebie jest patriotyzm?”. Rywalizację wygrała klasa VI b, która pod opieką wychowawcy przygotowała uroczystość, II miejsce zajęła klasa VI a, a trzecie – V b.
Uczniowie wysłuchali także koncertu pieśni patriotycznych, którym towarzyszyła prezentacja multimedialna ukazująca różne miejsca, postacie i pamiątki historyczne oraz uroki polskiej przyrody. Przypomnieliśmy sobie najważniejsze fakty związane z majowymi świętami.
Uroczystość związana z majowymi rocznicami pozwoliła zastanowić się nad patriotyzmem „nieodświętnym”, lecz codziennym, o którym mówi też piosenka Marka Grechuty „Ojczyzna”:
I dzisiaj ty żyjesz w kraju tak bogatym
historią swą, mową, sztuką te trzy kwiaty
trzymasz w swych rękach jak schedę pokoleń
muszą wciąż kwitnąć by kraj dalej trwał

Bez historii, mowy, sztuki
bez mądrości tej z nauki
naród się zamieni w bezimienny kraj
dziś Ojczyzna jest w potrzebie
czeka ciebie, wierzy w ciebie
tysiąc lat historii patrzy w serce twe

FOTORELACJA

Anna Ciesielska

Skip to content