Warsztaty językowe-Mikuszewo 2016

Współpraca naszej szkoły z Polsko Niemiecką Współpracą Młodzieży trwa już od wielu lat, w jej ramach organizowana jest wymiana polsko-niemiecka ze szkołą w Seelze. W tym roku z inicjatywy pani dyrektor Alicji Wituckiej-Piskorskiej rozszerzyliśmy naszą współpracę o kolejny projekt. Stroną organizacyjną zajęła się pani Kinga Wośkowiak, wspólnie z nią grupą zaopiekowały się panie Joanna Szajek, Arleta Dąbrowska-Tatarynowicz oraz Joanna Konara.
W dniach 30.05-03.06.2016r. młodzież naszego gimnazjum uczestniczyła w polsko-niemieckich warsztatach językowych w Mikuszewie niedaleko Wrześni. 10 uczniów z oddziałów I i II wraz z wyżej wymienonymi nauczycielkami spotkało się z 10 osobową grupą uczniów z Niemiec, z Wurzburga i ich opiekunami.
Cała grupa projektowa zamieszkała wspólnie w Domu Spotkań Młodzieży w Mikuszewie. Tegoroczne spotkanie przebiegało pod hasłem ,,In uns ist die Starke – w nas jest siła”. Głównym założeniem warsztatów była integracja grupy na wielu płaszczyznach, nie tylko w czasie wspólnych warsztatów kładących nacisk na komunikację i umiejętność współpracy w grupie, ale poprzez wspólne zakupy i gotowanie, rozwijanie umiejętności językowych oraz zapoznanie z inną kulturą. Zajęcia prowadzone były przez doświadczoną kadrę, tłumaczone na język polski i niemiecki. Uczniowie uczestniczyli w dwóch blokach zajęć- przedpołudniowych i poobiednich. Zajęcia te polegały przede wszystkim na różnorodnych ćwiczeniach integracyjnych, które sprawiały wszystkim wiele radości. Młodzież wzięła udział w grze miejskiej zorganizowanej w Poznaniu, która pozwoliła naszym gościom na poznanie stolicy Wielkopolski, a naszym uczniom na inne spojrzenie na to miasto, a także w obchodach Dni Łazarza. To był kolorowy festyn, w czasie którego również nasza grupa wykazała się kreatywnością i fantazją, występując w przygotowanych samodzielnie przebraniach. Wszystkim przedsięwzięciom towarzyszyło wiele zapału i wielkie zainteresowanie, uczestnicy odkrywali w sobie nowe pokłady energii, zdobywali nowe doświadczenia.
Młodzież naszej szkoły nawiązała wiele nowych znajomości, a przy pożegnaniu, któremu towarzyszyło ogromne wzruszenie,wymieniła się adresami e-mail z niemieckimi kolegami.
Już 26.września uczniowie naszego gimnazjum pojadą odwiedzić swoich nowych kolegów w Niemczech. W Wurzburgu odbędą się kolejne warsztaty językowe. Czekamy już na nie z niecierpliwością 🙂

FOTORELACJA

Joanna Szajek
Kinga Wośkowiak

Skip to content