Warsztaty dla wolontariuszy

5 maja 2023r. w naszej szkole odbyły się warsztaty dla uczniów Szkolnego Koła Wolontariatu o tematyce starości i problemów z tym związanych. Kolejne już spotkanie ze Stowarzyszeniem Centrum Rozwoju Edukacji Obywatelskiej z Poznania dało uczniom możliwość rozwoju swoich umiejętności społecznych, wrażliwości i empatii.

Warsztaty trwały tylko 2 godziny lekcyjne, natomiast przyniosły uczniom ogrom wiedzy odnośnie procesu starzenia się i wynikające z tego zmiany biologiczne, społeczne i psychologiczne. W trakcie warsztatów każdy z uczniów miał szansę założyć kombinezon- symulator starości ograniczający ruchy. Dodatkowo uczestnicy zakładali specjalne gogle imitujące m.in. jaskrę i zaćmę, by chociaż przez chwilę poczuć się jak osoba starsza.

Najciekawszym modułem warsztatów było przejście się uczniów w kombinezonie i okularach symulujących poważną wadę wzroku po schodach szkolnych lub z użyciem laski dla osób niewidomych. Co więcej, nasi wolontariusze dowiedzieli się, jak można pomagać osobom starszym, również z niepełnosprawnościami.
Po skończonych warsztatach uczniowie ocenili je jako bardzo ważne doświadczenie i naukę empatii.

Dziękujemy Pani dr Ninie Woderskiej za wspaniale przeprowadzone warsztaty i wartościowe zajęcia.

Anna Arlt-Stelmachowska
Opiekun Szkolnego Koła Wolontariatu