„W antrejce na ryczce” – czyli konkurs gwary poznańskiej

Szkoła Podstawowa im Prezydenta RP Edwarda Raczyńskiego w Rogalinie organizuje Gminny Konkurs Gwary Poznańskiej. Głównym celem tego przedsięwzięcia jest popularyzowanie gwary poznańskiej wśród uczniów oraz rozwijanie zdolności recytatorskich. W poniedziałek w naszej szkole odbyły się eliminacje wewnętrzne. Czternaścioro uczniów z klas 4 – 7 recytowało wiersze napisane w gwarze poznańskiej, co nie było wcale łatwym zadaniem. Uczniowie musieli zmierzyć się z takim słownictwem jak: gymyla, wymborek, ciymię, kopóna, rylać się, kieloch, upypłany i wiele innych. Komisja w składzie : dyrektor pani Alicja Trybus, bibliotekarka pani Barbara Siwczak oraz nauczycielka języka niemieckiego pani Arleta Dąbrowska  – Tatarynowicz oceniała znajomość tekstu, dykcję, interpretację oraz ogólne wrażenie artystyczne. Najwyżej zostały ocenione uczennice : Marta Kunaj z klasy 4c oraz Zuzanna Borak z klasy 6a, które będą reprezentować naszą szkołę w Rogalinie 26. października 2017 r. podczas konkursu gminnego. Zwyciężczyniom gratulujemy, a wszystkim uczestnikom szkolnego etapu dziękujemy za zaangażowanie w propagowanie języka naszych przodków.

ZDJĘCIA

Arleta Dąbrowska-Tatarynowicz

Barbara Siwczak

Skip to content