JEDNO ŚWIĘTO! TRZY RELACJE

Dla uczniów klas 0 – III był to radosny i niezwykły dzień. Wszystkie dzieci przygotowywały się do świętowania już długo zanim on nastąpił, ucząc się śpiewu hymnu państwowego, pieśni patriotycznych, poznając nasze symbole narodowe. Uczniowie wszystkich klas wykonali w niezwykle staranny i pomysłowy sposób godło Polski. Ich prace można obejrzeć w Galerii Szkolnej, i na naszych szkolnych korytarzach, gdzie pięknie się prezentują i przypominają nam o Święcie Niepodległości.

W tym szczególnym dniu najmłodsi Polacy przyszli do szkoły ubrani na galowo, dumnie nosząc przypięte do bluzek kotyliony. Zaraz na początku dnia obejrzeli interesujące przedstawienie pt. „Dla Niepodległej” przygotowane przez uczniów klasy IIc i IIIa pod kierunkiem Pań: Doroty Gołąb, Iwony Hertig i Anny Polskiej przybliżające im losy naszej Ojczyzny i odzyskania przez nią niepodległości. Uczniowie klasy IIa wraz ze swoją wychowawczynią, Panią Renatą Nurkowską, zaprezentowali piękny taniec do muzyki Fryderyka Chopina, w którym w symboliczny sposób pokazali także historię Polski. Najmłodsi uczniowie naszej szkoły – klasy 0a, 0b i 0c dały piękny koncert pieśni patriotycznych. Dzieci z wielkim zaangażowaniem i przejęciem śpiewały piosenki, których nauczyły ich Panie: Karolina Kilian, Weronika Maćkowiak i Kinga Tubis. Pięknie zabrzmiały także pieśni „Pierwsza Kadrowa” i „Dzień Niepodległości” zaśpiewane przez uczniów klas pierwszych i drugich.

Duże emocje towarzyszyły wszystkim, gdy na boisku szkolnym tworzyliśmy „żywą flagę” , a potem z dumą śpiewaliśmy 4 zwrotki hymnu państwowego. Dzień ten na zawsze zostanie w naszych sercach i pamięci. Cieszymy się, że jesteśmy Polakami.

Jolanta Wiesner

Tegoroczne obchody  Narodowego Święta Niepodległości były wyjątkowe ze względu na 100. rocznicę odzyskania wolności przez naszą Ojczyznę. Do tego niezwykłego zdarzenia społeczność naszej szkoły pieczołowicie przygotowywała się od wielu dni. Wszystko po to, by godnie uczcić to piękne  święto, co stało się 9 listopada.

Spotkanie uczniów klas IV i V poprowadzili Pani Joanna Konara i Pan Dariusz Madej.  Uczniowie zaprezentowali osobowości XX-lecia międzywojennego, wśród których znaleźli się między innymi: Maria Dąbrowska – powieściopisarka, eseistka, dramatopisarka, tłumaczka dzieł literatury duńskiej, angielskiej i rosyjskiej, jedna z ważniejszych polskich powieściopisarek XX wieku; Kornel Makuszyński – prozaik, poeta, felietonista, krytyk teatralny i publicysta, członek Polskiej Akademii Literatury. Poznaliśmy również Tytusa Czyżewskiego – malarza dramatopisarza i poetę. Przypomnieliśmy sławnych sportowców, wśród nich Janusza Kusocińskiego – polskiego lekkoatletę, złotego medalistę olimpijskiego z Los Angeles w biegu na 10 000 m, srebrnego medalistę pierwszych mistrzostw Europy na dystansie 5000 m; Stanisława Marusarza – skoczka narciarskiego, dwuboistę i alpejczyka, czterokrotnego olimpijczyka, siedmiokrotnego uczestnika narciarskich mistrzostw świata, kuriera tatrzańskiego, podporucznika Armii Krajowej.

Ważnym elementem spotkania był wzruszający koncert pieśni patriotycznych przy akompaniamencie zbąszyńskiej orkiestry dętej pod kierownictwem Pani Julii Ogrodnik. Pieśni patriotyczne przygotowały również uczennice: Agata Miedziak, Michalina Lange, Oliwia Skrobiszewska, Aleksandra Gabrielska, Iga Pawłowska.

W tym samym czasie klasy VI, VII i VIII uczestniczyły w uroczystościach odbywających się w innym miejscu szkoły. Nad przebiegiem spotkania czuwały:  Pani Natalia Stachowiak oraz Pani Justyna Górna, a spotkanie rozpoczęło się od radosnego śpiewu wcześniej przygotowanych pieśni patriotycznych, również przy akompaniamencie zbąszyńskiej orkiestry dętej . Także Adam Wieczorek i Ola Lange zaprezentowali piosenkę patriotyczną. Podobnie jak uczniowie z klas IV i V, także starsi uczniowie przygotowali ciekawe prezentacje związane  z XX – leciem międzywojennym.

Z wielkim zainteresowaniem uczniowie obejrzeli przedstawienie gwarowe pt. ,,Co się na tej wsi porobiło?” przygotowane przez młodsze koleżanki i kolegów pod kierunkiem Pań: Grażyny Koralewskiej i Barbary Siwczak. Trafnie dobrana scenografia, stroje  i śpiew natychmiast usytuowały  nas w samym środku barwnej wielkopolskiej wsi z I połowy XX wieku.

Nad spotkaniem gimnazjalistów czuwała Pani Małgorzata Śliwińska. Również oni   obejrzeli przedstawienie pokazujące polską wieś z pierwszej połowy XX wieku. Po zaprezentowaniu osobowości XX-lecia międzywojennego odbył się występ  zbąszyńskiej orkiestry dętej, przy akompaniamencie której gimnazjaliści z ogromnym zaangażowaniem śpiewali znane pieśni patriotyczne.

Następnie wszyscy   udaliśmy  się na boisko szkolne, by stworzyć żywą flagę!   Było przy tym sporo pracy, ale na szczęście udało się tego dokonać,  co uwiecznił dron  wznoszący się nad naszymi głowami.

Dokładnie o godzinie 11:11  na terenie szkoły zabrzmiał ,,Mazurek Dąbrowskiego”. Z dumą  zaśpiewaliśmy 4 zwrotki naszego hymnu, by pobić rekord Guinnessa w ilości osób śpiewających  polski hymn.

W sali gimnastycznej odbyła się prezentacja przygotowana przez Panią Danutę Białas na temat harcerstwa w Mosinie, dzięki czemu wiele   naszych koleżanek i kolegów chciało czym prędzej dołączyć do grona mosińskich harcerzy.

Ten radosny dzień zakończył się pokazem mody. Dzięki  Pani Beacie Mazur  na prawdziwym modowym wybiegu ujrzeliśmy dziewczyny w strojach z lat  dwudziestych,  np. w stroju na co dzień, eleganckim, a nawet do jazdy konnej.

Pięknie uczciliśmy  100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Było gwarno, kolorowo, wzruszająco i bardzo radośnie. Chyba wszyscy poczuli podczas tego szczególnego dnia, jak ważna jest Polska dla Polaków  i Polacy dla Polski. Zdajemy też sobie sprawę z tego, że wolność nie ma ceny, gdyż jest bezcenna. Będąc w posiadaniu wolności, możemy działać bez przymusu i zgodnie z własną wolną wolą.
Wszystkiego dobrego z okazji Święta Niepodległości!

Julia Piątek z redakcji „Głosu Gimnazjalisty”
pod opieką Wiesławy Szubargi 

To było wydarzenie na miarę 100. rocznicy odzyskania przez naszą Ojczyznę niezależnego bytu. Podczas dzisiejszego radosnego świętowania mogliśmy usłyszeć, jak przejmująco śpiewała Hanka Ordonówna przy akompaniamencie skrzypiec! Dlaczego Ignacy Mościcki skonstruował bombę, a później musiał wyemigrować? Co wspólnego z Eugeniuszem Kwiatkowskim mają Stalowa Wola i Gdynia? Kim była ta uwodzicielska Pola Negri, która odwiedziła naszą szkołę? Chóralny „Alfabet” Juliana Tuwima i śpiew: „Już taki jestem zimny drań” Eugeniusza Bodo – to tylko namiastka przygotowanych przez poszczególne klasy naszej szkoły prezentacji osobowości XX-lecia międzywojennego.

Niezwykłym doświadczeniem był też śpiew pieśni patriotycznych przy akompaniamencie zbąszyńskiej orkiestry dętej pod kierownictwem Pani Julii Ogrodnik – tak jeszcze nigdy nie śpiewaliśmy!

I jeszcze uczta dla wielkopolskiego ucha i humoru – przedstawienie gwarowe przygotowane przez uczniów pod kierunkiem Pani Grażyny Koralewskiej i Pani Barbary Siwczak, dzięki któremu mogliśmy poprzez scenografię, stroje, słowa i śpiew przenieść się do wielkopolskiej wsi z I połowy XX wieku, by na koniec porównać ją ze współczesną wioską.

Staliśmy się flagą! Wszyscy uczniowie, nauczyciele, pracownicy szkoły ustawieni na boisku szkolnym z białymi i czerwonymi kartkami wzniesionymi nad głowami utworzyliśmy żywą flagę, którą uwieczniły flesze aparatów i dron. Potem przy akompaniamencie orkiestry zaśpiewaliśmy kilka pieśni. Rozbrzmiały dźwięki „Pierwszej Kadrowej”, „Piechoty” i „Przybyli ułani pod okienko”. Włączyliśmy się w ogólnopolską akcję bicia rekordu Guinessa, śpiewając o 11.11 cztery zwrotki naszego hymnu. Słychać było, że przygotowaliśmy się do tego śpiewu!

Anna Ciesielska

Skip to content