SPOTKANIE POLSKIEJ I NIEMIECKIEJ MŁODZIEŻY W HIRSCHLUCH – STORKOW SP 2 MOSINA – BBG SEELZE
W dniach 24 – 28 marca 2025 r. uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Mosinie i szkoły partnerskiej Bertolt – Brecht – Gesamtschule Seelze realizowali projekt ekologiczny pod tytułem „Vom Feld zum Tisch”, czyli „Z pola na stół”. Projekt uzyskał dotację Polsko – Niemieckiej Współpracy Młodzieży. Spotkanie odbyło się w Ewangelickim Centrum Kształcenia i Spotkań Młodzieży w Hirschluch. Projekt został objęty patronatem Ministra do spraw Unii Europejskiej podczas prezydencji Polski w Radzie Unii Europejskiej w 2025 roku i tym samym wydarzenie to stało się częścią kalendarza prezydencji.
Celem projektu było zwrócenie uwagi młodzieży na wpływ produkcji artykułów spożywczych na środowisko naturalne oraz przedstawienie globalnej sytuacji w tej sferze. Znaczącą rolę w realizacji projektu odegrała wymiana doświadczeń i dzielenie się dobrymi praktykami w grupach polsko – niemieckich.
Podczas pobytu w Hirschluch polscy i niemieccy uczniowie brali czynny udział w różnego typu warsztatach : integracyjnych, sportowych, tanecznych i edukacyjnych na temat drogi artykułów spożywczych z pola na stół. Zajęcia prowadzone były przez doświadczony zespół trenerski. Młodzież spędzała wspólnie czas zarówno biorąc udział w zajęciach jak i spacerując urokliwymi ulicami w Storkow podczas gry miejskiej. Gra skupiała się na zadaniach w grupach mieszanych takich jak : nakręcenie krótkiego filmiku z łamańcami językowymi, wizyta grupy w piekarni i zdobycie informacji z jakich produktów powstaje tamtejsze pieczywo oraz wspólny taniec i piosenka. Jednodniowa wycieczka do Berlina również była pełna atrakcji. Uczniowie zwiedzili Muzeum Przyszłości – Futurium, a podczas spaceru po Berlinie z ciekawością przyglądali się takim zabytkom jak Reichstag, Fernsehturm, czy Siegessäule. Wizyta w Berlinie zakończyła się wspólnym pamiątkowym zdjęciem przed Bramą Brandenburską oraz zakupami w Moll of Berlin.
Zarówno podczas zajęć jak i zwiedzania, uczniowie mieli okazję do kontaktu z żywym językiem niemieckim. Młodzież wróciła do Polski pełna wrażeń oraz bogatsza o o zdobytą wiedzę i doświadczenie oraz chętna do odkrywania nowych miejsc. Uczniowie nauczyli się adaptować do nowych warunków i radzić sobie w różnych sytuacjach, doskonalili umiejętność wystąpień publicznych i współpracy w grupie międzynarodowej .
Opiekę nad młodzieżą sprawowały : Arleta Dąbrowska – Tatarynowicz – nauczycielka języka niemieckiego i koordynator projektu oraz Justyna Górna – nauczycielka wychowania fizycznego i informatyki.
Udział w projekcie dał uczniom możliwość nawiązania nowych znajomości, budowania postawy tolerancji wobec innych kultur i zwiększenia wiedzy z zakresu ekologii, ochrony środowiska naturalnego oraz umiejętności posługiwania się językami obcymi. Ta międzynarodowa wymiana młodzieży nie tylko poszerzyła horyzonty uczestników, ale także przyczyniła się do lepszego rozumienia różnorodności świata.
Arleta Dąbrowska – Tatarynowicz
„ Podczas spotkania młodzieży bardzo podobała mi się atmosfera wśród dzieci z Niemiec i Polski. Szybko się poznaliśmy i zżyliśmy ze sobą. Było dużo wolnego czasu, który spędzaliśmy w bujając się w hamakach na placu zabaw, grając w koszykówkę lub siatkówkę. Ciekawe warsztaty pozwoliły nam się lepiej poznać. Opiekunowie z Polski i Niemiec byli bardzo mili. Jedzenie w ośrodku było różnorodne i bardzo dobre. Wycieczka do Berlina była bardzo atrakcyjna.”
Martyna Remlein 7b
„Na wymianie najfajniejszy był wyjazd do Berlina, ponieważ było tam wiele atrakcji. Podobały mi się także zajęcia w Hirschluch takie jak tworzenie filmów, dyskoteka, czy gra miejska. Podczas wymiany poznałem wiele nowych osób, z którymi się zaprzyjaźniłem „
Jakub Górny 7b
„Wymiana międzynarodowa była dla mnie bardzo ciekawym doświadczeniem. Na zajęciach poznałam wiele nowych niemieckich słów. Zajęcia w grupach z uczniami z Niemiec skłoniły mnie do porozumiewania się różnymi językami. Podczas pobytu w pięknym Hirschluch bardzo dobrze się bawiłam i dużo się nauczyłam.”
Emilia Szulakiewicz 7a
„Na wymianie polsko – niemieckiej było wiele ciekawych zajęć polegających na współpracy i możliwości porozumiewania się w innym języku. Najciekawszymi zajęciami było dla mnie tworzenie filmu, ponieważ interesuję się tą tematyką. Poznałam wiele sympatycznych osób. Podczas wycieczki do Berlina zobaczyłam wiele pięknych miejsc. Żałuję, że było to tylko 5 dni. Spędziłam tam cudowny czas.”
Marianna Sobek 7b
„ Dzięki wymianie międzynarodowej poznałam wiele ciekawych osób. Bardzo podobało mi się małe miasteczko Storkow oraz Berlin. Udało mi się nauczyć paru nowych słówek. Podsumowując, wymiana była bardzo ciekawa.”
Martyna Górna 7a