Recenzja książki pt. „Harry Potter i Czara Ognia” autorstwa Joanne K.Rowling

Na serię o Harrym Potterze składa się 7 książek (nie licząc 8 części, która jest scenariuszem sztuki teatralnej), opowiadających o 3 młodych czarodziejach: Harrym Potterze, Ronie Wesleyu i Hermonie Gangren. Akcja tej części książki rozgrywa się w Hogwarcie, na ulicy Privew Drive, w Zakazanym Lesie i miasteczku Hogsmeage. Ważnym wydarzeniem jest Turniej Trójmagiczmny, w którym uczestniczą trzy szkoły: Hogwart, Beauxbatons
i Durmstrang. Z każdej z nich został wybrany jeden przedstawiciel. Okazało się jednak, że czara ognia wybrała do zawodów jeszcze jedną osobę – „(…) a potem Dumbledore odchrząknął i przeczytał: – Harry Porter”. Na turnieju pierwsze zadanie polegało na ominięciu smoka i zdobyciu złotego jaja. Harry zajął pierwsze miejsce razem z Wiktorem Krumem. Aby się dowiedzieć, jakie jest drugie zadanie trzeba było rozwiązać zagadkę złotego jaja. Reprezentant Hogwartu, Cedrik Diggoty, jako prefekt naczelny, podał hasło Haremu i pomógł mu podpowiadając, żeby się wykąpał w łazience prefektów. Harry skorzystał z pomocy, wykąpał się, dzięki czemu jajo mu zaśpiewało:

Szukaj nas tam tylko, gdzie słyszysz nasz głos
Nad wodą nie śpiewamy, taki nasz już los,
A kiedy będziesz szukał zaśpiewamy tak:
To my mamy to, czego tobie tak brak.
Aby to odzyskać, masz tylko godzinę,
Której nie przedłużysz choćby i o krztynę.
Po godzinie nadzieję przyjdzie ci porzucić,
A to, czego tak szukasz, nigdy już nie wróci.

Jeśli chcecie się dowiedzieć jak skończyła się ta historia, sami przeczytajcie książkę, ma tylko 759 stron J. Polecam!

 

Bartosz Kubacki

Klasa IV b

Skip to content