Recenzja książki napisanej przez Łukasza Wierzbickiego „Afryka Kazika”

„Afrykę Kazika” przeczytałem zupełnie przypadkiem, a właściwie przeczytała mi ją mama pierwszy raz trzy lata temu, kiedy to na półce z książkami w domu natknąłem się na grubą księgę o tytule „Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd”. Zainteresował mnie wtedy tytuł i załączone prawdziwe zdjęcia.
Dowiedziałem się, że w książce opisana jest prawdziwa historia człowieka pochodzącego z Poznania, który nazywał się Kazimierz Nowak. Był on podróżnikiem, który wyruszył w daleką wyprawę do Afryki o własnych siłach poruszając się rowerem, a potem pieszo.
Książka ta była jednak wersją dorosłą i musiałem poczekać aby przeczytać ją ze zrozumieniem.
Okazało się jednak, że jest taka wersja napisana specjalnie dla dzieci pod tytułem „Afryka Kazika”.
Byłem przekonany, że muszę ją przeczytać!
Już sam początek książki był tak interesujący, że nie mogłem się doczekać kolejnych rozdziałów. Opisane są tam prawdziwe sceny czasem w tak zabawny sposób, że jeszcze długo po przeczytaniu byłem rozbawiony. Dowiedziałem się przy tym dużo ciekawych informacji o innych krajach, o ludziach którzy tam mieszkali i o przyrodzie jak i o zwierzętach.
Kazik musiał przetrwać w obcym świecie nie znając języka, nie mając pieniędzy. Chciał przetrwać i wrócić do rodziny za którą tęsknił. Wędrował przez pustynię, dżunglę i puszczę. Dokoła były dzikie zwierzęta, które czaiły się wszędzie na jego życie.
Książka jest bardzo ciekawa, można wiele dowiedzieć się o kontynencie, który widzimy tylko na mapie.
Niedawno przeczytałem ją jeszcze raz, tym razem sam! I dobrze się przy tym bawiłem wyobrażając sobie historyjki, jak to Kazik na przykład spotkał na swojej drodze lwa …..
Polecam ją również dlatego, że są w niej ładne, kolorowe ilustracje do każdego rozdziału dzięki, którym łatwo można sobie wyobrazić przygody Kazimierza Nowaka. Dołączona jest też mapa Afryki a na niej szlak jaki pokonał podróżnik.
Autor książki Łukasz Wierzbicki napisał też wiele innych ciekawych książek i zupełnie nie tak dawno był gościem w naszej szkole.

Serdecznie polecam Kazika!
Szymon Ciszek