Przytul misia!

Mały, duży, bury, kolorowy, milutki, z kokardką czy w kubraczku. Zawsze – pluszowy! Każdego roku 25 listopada obchodzony jest na świecie Dzień Pluszowego Misia. Tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. Samo święto nie ma jednak długiej tradycji, obchodzimy je dopiero od 2002 roku, kiedy to pluszowy miś obchodził swoje setne urodziny. Tylko niektórzy wiedzą, że miś to zabawka-symbol z niezwykłą historią. Prezydent Stanów Zjednoczonych – Teodor Roosevelt wybrał się 14 listopada 1902 r. z przyjaciółmi na polowanie do jednego z lasów stanu Missisipi. Podczas wyprawy trofeum miał stanowić mały niedźwiedź. Gdy Roosevelt ujrzał bezbronne zwierzątko, odmówił oddania strzału i kazał puścić wolno zwierzę. Epizod ten przedstawił na rysunku Clifford Berryman, a jego grafika ukazała się w gazecie „The Washington Post”. Ta, z kolei stała się inspiracją dla sklepikarza z Brooklynu, Morrisa Mitchtoma, do produkcji pluszowych niedźwiadków o nazwie Teddy, za specjalnym pozwoleniem prezydenta, było to oczywistym nawiązaniem do jego imienia. Miś zdobywał coraz większą popularność, stając się ulubioną zabawką dzieci na całym świecie oraz bohaterem książek, bajek i filmów.
Maskotkę chętnie wykorzystywano w powstających bajkach dla dzieci. Powstało wiele kultowych misiowych postaci takich jak m. in. Kubuś Puchatek, Coralgol, Paddington, Miś Uszatek, Yogi, Rupert, Miś Barnaba, Mój Brat Niedźwiedź, Mały Miś, Troskliwe Misie czy Gumisie. W Polsce również narodzili się nowi pluszowi bohaterowie np. Miś Uszatek, Miś z okienka, Miś Coralgol.
Pluszowy miś jest patronem wielu przedszkoli i żłobków. Stał się również symbolem pomocy, dzięki akcji charytatywnej “Podaruj Misia”czy Fundacji Burego Misia na rzecz osób niepełnosprawnych.
Z okazji światowego Dnia Pluszowego Misia warto wspomnieć choć niektóre misie, które podbiły świat!
Kubuś Puchatek
Jego twórcą jest angielski pisarz Aleksander Alan Milne. Napisał książkę dla swojego synka Krzysia. W sierpniu 1921 r. mama podarowała Krzysiowi na pierwsze urodziny pluszowego misia ze sklepu Harrodsa w Londynie. Przypatrując się zabawie synka ojciec wpadł na pomysł napisania książki.14 października 1926 roku wydany został w Londynie „Kubuś Puchatek” („Winnie the Pooh”), a w roku 1928 „Chatka Puchatka”.
Niewielu wie, że pierwowzorem sympatycznego misia był niedźwiedź należący do kanadyjskiego wojska. W 1914 roku w maleńkiej osadzie prowincji Ontario o nazwie White River, zatrzymał się pociąg wiozący rekrutów na wojnę. Wśród żołnierzy, był porucznik Harry Colebourn. Na peronie porucznik zobaczył odpoczywającego trapera, u którego stóp bawił się mały niedźwiadek, osierocony właśnie przez matkę. Porucznik kupił misia za 20 dolarów, dał mu imię swego rodzinnego miasta „Winnipeg” i zabrał z wojskiem, jako maskotkę jednostki. Niedźwiadek popłynął do Anglii z Drugą Kanadyjską Brygadą Piechoty. Gdy żołnierze musieli opuścić Anglię, udając się do Francji, miś maskotka, nazywany już zdrobniale „Winnie”, został w londyńskim zoo i stał się wkrótce ulubieńcem dzieci, a wśród nich małego Krzysia Milne. Potem w wersji pluszowej trafił bezpośrednio do jego rąk.

Miś Paddington
Paddington to dzieło angielskiego autora książek dla dzieci – Michaela Bonda. Brunatny niedźwiadek stał się bohaterem 14 książek oraz filmów animowanych. Ta postać pochodzi z Peru, jednak los pokierował ją do Londynu, gdzie wiedzie pełne przygód życie. Paddington jest dobry, miły i grzeczny, i uwielbia marmoladę. Można go poznać przede wszystkim po ubraniu dostosowanym do typowej angielskiej pogody – nosi przeciwdeszczowy granatowy płaszcz oraz kapelusze w różnych kolorach, koniecznie z rondem wywiniętym do góry.
Historia sympatycznego misia zaczęła się w 1956 roku, gdy Michel Bond kupił swojej żonie na święta maskotkę. Pluszak samotnie leżący w Selfridges na Oxford Street został nazwany Paddington, ponieważ rodzina mieszkała wtedy w pobliżu stacji. Nowy domownik tak zainspirował Bonda, że w tydzień opisał pierwsze przygody misia w Londynie, a dwa lata później ukazała się pierwsza książka, która w 1959 r. otrzymała tytuł najlepszej książki dla dzieci w Wielkiej Brytanii.

Miś Uszatek
Miś z klapniętym uszkiem od lat nas bawi i wzrusza. Jego wierni przyjaciele: Prosiaczek, Króliki – bliźniaki i Zając czasem są nieznośni, robią różne psoty, ale zawsze wszystko się dobrze kończy, a Uszatek kładzie się do łóżka o właściwej porze.
Miś Uszatek narodził się 6 marca 1957 roku. Trochę nietypowo, bo z dwóch ojców – pisarza Czesława Janczarskiego i ilustratora Zbigniewa Rychlickiego. Początkowo był bohaterem opowiadań w miesięczniku „Miś”. Największą popularność zdobył jednak serial animowany, emitowany przez Telewizję Polską w latach 1975-1987. Sprzedano go do prawie wszystkich krajów europejskich oraz do Kanady, Nowej Zelandii, Iranu i całej Afryki, bez RPA.

Miś Colargol
Choć postać stworzyła francuska pisarka Olga Pouchine w latach 50. XX w, dla swojego synka, Polacy znają Colargola jako bohatera serialu lalkowego pt. ”Przygody Misia Colargola”, wyprodukowanych w latach 1967–1974 przez wytwórnię filmową Se-ma-for. Bajka emitowana była w blisko dwudziestu krajach, a bohater znany był tam pod różnymi imionami – miś Barnaby, Jeremy lub Oliver.
Colargol to mały brązowy miś, który wraz z rodziną mieszka w lesie. Lubi chodzić do szkoły, ale często się spóźnia. Jest roztargniony, bo myśli przede wszystkim o zabawie. Odkąd zobaczył musical marzy, by zostać śpiewakiem, ale … nie ma odpowiedniego głosu. Z pomocą ptaków marzenie udaje się jednak zrealizować,
Niedźwiedź brunatny, czarny, polarny, panda, biruang malajski, wargacz leniwy to pierwowzory dla pluszowych miśków. Jeśli chcecie się o nich czegoś dowiedzieć zapraszamy na film: Kliknij tu

Słynnym prawdziwym niedźwiadkiem jest Wojtek.
Wojtek z Armii Andersa to niedźwiedź brunatny, który z 22 Kompanią Zaopatrywania Artylerii przeszedł cały szlak bojowy: z Iranu przez Irak, Syrię, Palestynę, Egipt do Włoch, a po demobilizacji do Wielkiej Brytanii. Wojtek był oficjalnie na stanie polskiego wojska, miał własną książeczkę wojskową i otrzymywał żołd. Po zakończeniu wojny został umieszczony w edynburskim ZOO, gdzie żył do 1963 r.
Jego historia zaczęła się, gdy w kwietniu 1942 roku polscy żołnierze maszerując z Pahlevi w Iranie do Palestyny za konserwę wołową, tabliczkę czekolady, garść pieniędzy oraz szwajcarski nóż oficerski odkupili małego niedźwiadka brunatnego od przygodnie napotkanego perskiego chłopca. Zwierzątko nie umiało jeszcze jeść i żołnierze karmili je zmieszanym z wodą skondensowanym mlekiem z butelki po wódce i skręconego ze szmat smoczka. Jego ulubionymi przysmakami były owoce, słodkie syropy, marmolada, miód oraz piwo, które dostawał za dobre zachowanie. Jadał razem z żołnierzami i spał z nimi w namiocie. Kiedy urósł, dostał własną sypialnię w dużej drewnianej skrzyni, ale nie lubił samotności i często w nocy chodził przytulać się do śpiących w namiocie żołnierzy. Lubił też zapasy z żołnierzami, które kończyły się taką sceną – pokonany leżał „na łopatkach” a niedźwiedź lizał go po twarzy.
A jak się czują Wasze misie? Może leżą gdzieś w kąciku zapomniane, a dziś ich święto:)
Przytul misia:)!
W Dzień Pluszowego Misia pozdrawiamy wszystkie misie. I ich właścicieli:)

nauczycielki z Waszej biblioteki

Skip to content