Przestrzenie Dobrostanu – uczniowie i uczennice tworzą dla siebie przestrzeń relaksu:)

Zmieniamy przestrzeń szkolną! Marzymy o miejscu, w którym będziemy mogli się zrelaksować!  W szkole zawiązała się grupa złożona z chłopców i dziewcząt z Ukrainy i Polski. Nazwaliśmy się 18 Wspaniałych.

Staramy się zaprojektować miejsce do relaksu, w którym każdy będzie mógł odpocząć np. porozmawiać z koleżanką i kolegami, pobawić się, zrelaksować.

Poznajemy się bliżej i rozpoznajemy nasze moce. Już narysowaliśmy swoje ręce z naszymi mocnymi stronami. Zaczynamy z nich tworzyć  drzewo, które będziecie mogli zobaczyć na festynie 8 czerwca. Rysujemy duży plakat – wypisujemy, co nam się nie podoba i co nam się marzy. Zapytamy o zdanie także wszystkich uczniów szkoły podczas Targów Samodzielności.Na razie zauważyliśmy, że uczniom nie podobają się że pufy – są zużyte, kolor ścian, śliskie podłogi, ciągły hałas. Marzymy o tym, żeby zmienić kolor otoczenia na ładniejszy, postawić stoliki, zorganizować miejsce, gdzie można  usiąść i poleżeć. Na płytkach mogłyby być jakieś gry, a na ścianach moglibyśmy rysować. Czy koleżanki koledzy z innych klas podzielą nasze marzenia? Zobaczymy!

Nasze spotkania odbywają się w sali 205. Zrobiliśmy plan i omawiamy każdego pomysły.

Na festynie 8 czerwca zrobimy stoisko, żeby każdy uczeń mógł narysować swój pomysł na to miejsce. Wybierzemy kilka najciekawszych prac i zainspirujemy się nimi tworząc nową przestrzeń w szkole.

Zapraszamy chętnych do aktywnego udziału w naszym projekcie. Jak chcecie się z nami spotkać i wspólnie popracować, to zapraszamy do naszej bazy w sali 205.

Osoby które biorą w tym projekcie udział:

-Alina Serniak 7A

– Pani Aleksandra Grzelczyk

Maksym Nyzchnyhenko 6A

Katarzyna Fedasz 6B

Projekt „Przestrzenie Dobrostanu” realizujemy w naszej placówce, ponieważ znaleźliśmy się w gronie 35. szkół w Polsce, które w wyniku ogólnopolskiego konkursu otrzymały grant na realizację uczniowskiego pomysłu.  Projekt opisany przez autorkę grantu – panią Annę Chilczuk-Bech zakłada zaangażowanie przy zmianach  wszystkich uczniów szkoły. Realizuje go zespół projektowy, składający się  z 18 uczniów i uczennic z Ukrainy i z Polski.

Co chcemy zmienić?

Fragment korytarza na 2. piętrze (pow. 110 m2) w kształcie litery L, ponieważ jest to  smutna, niesprzyjająca odpoczynkowi, działaniom przestrzeń.

W tym miejscu chcielibyśmy utworzyć strefę wypoczynku, zabaw, ogólnodostępnego miejsca do kreatywnego działania uczniów, działań integracyjnych, odstresowujących, debat, pracy projektowej, spotkań rówieśniczych, przestrzeń wystawienniczą.

Razem z całą społecznością szkolną przyglądamy się więc naszym przestrzeniom w szkole i temu, co można w nich wspólnym wysiłkiem zmienić. Chcemy, aby miejsce, w której uczniowie spędzają  kilka godzin dziennie, było przyjazne i wspierające, nie rozpraszało, a wspomagało proces edukacyjny i dawało uczniom poczucie bezpieczeństwa.

Jaką przestrzeń zaprojektują uczniowie? Będziemy Was informować i zapraszać do współpracy!

Anna Chilczuk-Bech