“półNocy w Bibliotece”

“Szkoła byłaby fajna, gdyby nie te lekcje”- można usłyszeć czasem od uczniów🙂 Bo do szkoły przychodzi się również, aby się spotkać z rówieśnikami, wymienić relacje, informacje … fajnie spędzić czas.
To prawda! Szkoła nie musi się kojarzyć tylko lekcjami, dlatego trzeci już raz nauczycielki z biblioteki szkolnej przygotowały dla uczniów klas IV “półNocy w Bibliotece”, tradycyjnie w temacie detektywistycznym. Książki o śledztwach i detektywach są u nas bardzo poczytne; kojarzą się naszym młodszym czytelnikom z popularną serią „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai” Martina Widmarka. Ale w IV klasie czas już na bardziej skomplikowane przygody! Pan Marcin, przedstawiciel wydawnictwa “Zakamarki”, które wydaje książki Widmarka, przygotował w stołówce warsztaty. Przybliżyły one uczniom nową serię z parą nieco starszych już detektywów – Dawidem i Larissą. Druga klasa w tym czasie zajmowała się rozwiązywaniem różnego rodzaju zagadek – z linkami, kartami, domino, zapałkami oraz łamaniem szyfrów, a zatem – ćwiczeniem pamięci, logicznego myślenia, spostrzegawczości i umiejętności dedukcyjnych. Lekcje bez lekcji! W kolejnych salach czekały zestawy zadań, które grupy rozwiązywały pod opieką bibliotekarek lub Karoliny i Martyny z IIIa gimnazjum. Wcale nie były to łatwe wyzwania! A potem wizyta w czytelni, gdzie z półek wyjęte zostały wszystkie książki detektywistyczne. Mimo, iż nasza biblioteka nie jest zbyt obszerna, posiada wiele ciekawych “kryminałków”, które jeszcze czekają na odkrycie przez czytelników. No i okazało się, że niektóre zginęły i trzeba było ich poszukać! Była wskazówka, ale napisana takim “maczkiem”, że nie pomogła nawet lupa. Dopiero cyfrowy mikroskop pozwolił zobaczyć informację na ekranie komputera. Takie mikroskopy są podłączone w czytelni bibliotecznej i pozwalają wykonać zdjęcie oglądanego przedmiotu, mogą się przydać do przygotowania ciekawej prezentacji. A kiedy już wszyscy uczniowie klasy IV c i IV d odwiedzili przygotowane stanowiska nadszedł czas na kolację. Pizza! Pod czujnym okiem p.Ewy Buksalewicz-Moskal i p. Danuty Białas wszyscy zregenerowali siły i przygotowali się do oglądania filmu. Bo okazuje się, że Martin Widmark napisał również scenariusz do 3 filmów z Lassem i Mają. Obejrzeliśmy razem jeden z nich – “Sekret rodziny von Broms”. Zakończenie było zaskakujące! Jak to najczęściej w książkach Widmarka. Czas szybko upływał, aż niespodzianie wybiła 23.00 i u drzwi szkoły stanęli rodzice. Oni też dziwili się, że piątkowy wieczór można spędzić w szkole i to w całkiem ciekawy sposób.
“półNocy w Bibliotece” ma przypomnieć czwartoklasistom, że trzeba już samemu pamiętać o odwiedzinach w bibliotece. Dotąd o dniu wyznaczonym na wizytę w bibliotece przypominała wychowawczyni, w IV klasie każdy sam dba o wypożyczenia. A książek w bibliotece jest tak wiele! Dzięki funduszom pozyskanym z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa mamy mnóstwo bardzo interesujących nowości. Zapraszamy do biblioteki, nie tylko uczniów klas czwartych!

FOTORELACJA

Małgorzata Szeszko ze szkolnej biblioteki

Skip to content