Pasowanie na czytelnika

„Pasowanie na Czytelnika” to uroczyste przyjęcie pierwszoklasistów w poczet czytelników biblioteki szkolnej, po którym najmłodsi uczniowie będą mogli samodzielnie korzystać z jej zbiorów. W tym celu wszyscy uczniowie klas I uczestniczyli w specjalnych lekcjach bibliotecznych. Zapoznali się z regulaminem biblioteki szkolnej, z zasadami szanowania książki i zachowania się w bibliotece oraz dowiedzieli się, jak będzie wyglądało wypożyczanie książek.
………………………………………………………………………………………………..
W dniu 8 kwietnia 2016 r. odbyło się uroczyste „Pasowanie na Czytelnika” klas I ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Mosinie. Odświętnie ubrani uczniowie zostali wprowadzeni w zaczarowany świat bajek i baśni przedstawieniem pt. „Witajcie w krainie baśni”. Wystąpili w nim uczniowie klasy VI a, przygotowani przez P. Ewelinę Postaremczak. Po obejrzeniu spektaklu dzieci bez problemu odpowiadały na pytania związane z biblioteką i czytelnictwem, zadawane im przez wróżkę i krasnala. Z łatwością odgadywały też zagadki Duszków Książkouszków, dotyczące najbardziej popularnych książek dla dzieci.
Następnie dzieci powtarzając słowa Królowej Książki złożyli ślubowanie:

„ My, uczniowie pierwszej klasy
Tobie książko przyrzekamy,
że szanować Cię będziemy,
krzywdy zrobić Ci nie damy.
Obowiązków czytelnika
będziemy przestrzegać pilnie
i z Twych rad i Twych mądrości
korzystać od dziś usilnie!
Przyrzekamy!”

Po złożeniu uroczystej przysięgi każdy pierwszoklasista został pasowany przez Królową Książkę i jej bajkowych pomocników na nowego czytelnika naszej biblioteki. Na pamiątkę tego wydarzenia dzieci otrzymały zakładki do książki, własnoręcznie wykonane przez bibliotekarkę Barbarę Siwczak. Mamy nadzieję, że dzieci pokochają książki i staną się częstymi gośćmi naszej biblioteki.
Lekcje biblioteczne dla pięciu klasach pierwszych oraz uroczyste „Pasowanie na Czytelnika” przygotowała bibliotekarka Barbara Fengler-Wysiadły.
Fotorelacja

Skip to content