„Pamięć nieustająca”

Nasi uczniowie laureatami Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „Pamięć nieustająca”.

W ważnym dniu upamiętniającym moment powołania Komisji Edukacji Narodowej, 14 października, odbyła się ważna dla nas uroczystość wręczenia nagród laureatom konkursu: „Pamięć nieustająca”, organizowanego przez Fundację Ostoja przy Wiśle w Warszawie.

Wśród nagrodzonych uczniów z całej Polski znalazły się nasze koleżanki: Iga Lewandowska, Katarzyna Tomowiak, Zofia Maćkowiak oraz Julia Piątek. Wyróżnienia otrzymały Zuzanna Pelińska, Aleksandra Walkowiak i Natalia Szajek. Warto dodać, że nasze uczennice rywalizowały z licealistami. Także nasza szkoła, jako jedna z pięciu nagrodzonych szkół w Polsce, po raz drugi została laureatem konkursu. Komisja doceniła wysoką jakość merytoryczną prac przygotowanych przez nasze uczennice. Spotkanie laureatów odbyło się podczas uroczystej gali w budynku Uniwersytetu Warszawskiego przy Krakowskim Przedmieściu. Uroczystość poprzedzało złożenie wieńców przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie. Był to dla nas wielki zaszczyt, że mogliśmy reprezentować naszą szkołę w tak doniosłym momencie. Po małym spacerze po Ogrodzie Saskim udaliśmy się na Uniwersytet Warszawski.

Galę rozdania nagród prowadziła znana dziennikarka, pani Anna Popek, która z wielką serdecznością i uśmiechem pomagała nam pokonać tremę przed występem na forum Auditorium Minimum i przed kamerą. Wręczeniu nagród towarzyszył również mały recital utworów patriotycznych wykonanych przez pana J. A. Kołakowskiego, który wspaniale ilustrował tematykę prac konkursowych i wprowadzał niezapomnianą atmosferę.

Wśród nagrodzonych znaleźli się również nasi nauczyciele, co sprawiło nam wielką radość. Za wieloletnią współpracę z fundacją i przygotowanie do konkursu wielu laureatów nagrodę otrzymała pani wicedyrektor Beata Buchwald oraz pani Beata Mazur za udział w VI edycji konkursu. Nagrodami były ciekawe publikacje i książki Instytutu Pamięci Narodowej oraz specjalne zwiedzanie Pałacu Prezydenckiego, które nas bardzo ucieszyło. Mogliśmy zobaczyć nieznane wszystkim zakątki i ważne pomieszczenia, w których mają okazję przebywać jedynie najważniejsi goście Prezydenta. Po wypełnionym wrażeniami dniu wróciliśmy do domu.

Wszystkich, których interesuje historia w każdym wymiarze od Małej do Dużej Ojczyzny, będziemy zachęcać do uczestnictwa w konkursach. Dzięki nim możemy poznać ciekawych ludzi, poznać warsztat pracy historyka dokumentalisty i przeżyć niezwykłą przygodę z przeszłością.

Julia Piątek – redaktor z „Głosu Gimnazjalisty”

Skip to content