Nietypowa lekcja polskiego – „Szekspiriada”.

14 Czerwca 2016r. w Zespole Szkół w Mosinie odbyła się „Szekspiriada” – lekcja dla klas 2a,2d,3a i 3c. Lekcja inna od codziennych : lekka, barwna, prowadzona przez uczniów dla uczniów. Została zorganizowana przez polonistkę panią Annę Chilczuk-Bech, która zaprosiła do współpracy uczniów klas 2A, 2d i 3A.
Motywem przewodnim zajęć było życie i twórczość XVI-wiecznego poety – Williama Shakespear’a. Lekcję rozpoczęła dwójka uczniów – Mikołaj Beyer i Wioletta Jatczyńska, którzy uświadomili widowni, jak mała jest wiedza ludzi o Shakespearze i przygotowali pole do popisu następnej dwójce uczniów – Szymonowi Jarmuszczakowi i Stanisławowi Kręgielskiemu, którzy przybliżyli widowni życie osobiste Shakespear’a i jego rodzinę.Temat ten następnie uzupełnili Miron Frąckowiak i Filip Nowicki za pomocą serii cytatów Shakespear’a wspartych ciekawostkami z jego życia oraz plakatem przedstawiającym najważniejsze wydarzenia z życia poety.

Kolejnym etapem lekcji było przedstawienie zrealizowanego i zmontowanego przez Marcina Wójtkowskiego z klasy 2A filmu parodiującego sztukę Shakespear’a. Film powstał na zajęciach koła polonistycznego prowadzonego przez Panią Annę Chilczuk – Bech.
W filmie w głównych rolach wystąpili:
Julia Czaplewicz – jako Julia ( 2A)
Laura Kasprzyk – jako Ojciec Laurenty (2A)
Marcin Mielcarek – jako Merkucjo (2A)
Wiktoria Ostrowska – jako Parys (2A)
Weronika Paluszkiewicz – jako Romeo (2A)
Iza Wojciechowska – jako Marta (2A)
Sandra Zielińska – jako matka Julii (2A)
Hubert Dziublewski – jako Tybalt (3C)
Film w doskonały sposób sparodiował „Romeo i Julię” Shakespear’a oraz spowodował olbrzymi aplauz ze strony widowni. Świetne umiejętności aktorskie połączone z istnie kinowym montażem złożyły się ze sobą, by utworzyć małe arcydzieło. Widać było, że był to gwóźdź programu!

Podróż przez życie Shakespear’a zakończyły uczennice: Marysia Suszka, Ewelina Kujawa, Julia Szajek i Julia Kurowska prezentacją pt. „Czy istnieją jeszcze Szekspirowskie Julie?”. Dla czynnych słuchaczy przewidziane zostały także nagrody – wyśmienite ciasteczka z cytatami Shakespear’a ( przygotowała je Marta, Angelika i Natalia z 2d), ale nagrodą samą w sobie była możliwość poszerzenia swojej wiedzy na temat jednego z najwybitniejszych poetów XVI wieku w formie niecodziennej, kiedy nauczycielami jesteśmy my uczniowie.
Bardzo dziękujemy pani Annie Chilczuk-Bech za zorganizowanie „Szekspiriady” i liczymy na powtórzenie tego wydarzenia w przyszłym roku szkolnym, ale związanego już z twórczością innego artysty.
Wybór jest olbrzymi.

Stanisław Kręgielski 3A

Skip to content