Sezon teatralny w roku szkolnym 2015/2016 zamknięty

„Mały Książę”  Antoine’a de Saint-Exupéry’ego to książka, która należy do klasyki światowej literatury. Utwór został przetłumaczony na ponad 170 języków,  a sprzedano go w ponad 60 milionach egzemplarzy.

Dzieło francuskiego pisarza znane jest na całym świecie. Losy „Małego Księcia” zafascynowały także aktorów z grupy teatralnej „Igła”, którzy przedstawieniem opartym na jego motywach postanowili w uroczysty sposób zamknąć sezon teatralny w roku szkolnym 2015/2016. Reżyser spektaklu, Pani Grażyna Koralewska, już   kolejny raz zdecydowała się na wystawienie „Małego Księcia”. Po raz pierwszy, obok tytułowego bohatera znaczącą rolę odegrał Pilot, tym razem jednym z ważnych bohaterów stał się Lis.

W obu spektaklach najistotniejszą kwestią stało się przypomnienie młodej publiczności, na czym polega stwarzanie więzów i pobudzenie jej do refleksji, zastanowienia się nad tym, czy człowiek z przełomu wieków potrafi jeszcze je stwarzać?
Aktorzy włożyli wiele wysiłku, twórczej pasji i umiejętności, by zachęcić nas do gotowości brania odpowiedzialności za drugiego człowieka. Zarówno reżyserowi jak i aktorom zależało na tym, byśmy w żadnym razie nie przeoczyli faktu, że obok nas może znaleźć się człowiek czekający na zainteresowanie, dobre słowo lub chociażby uśmiech.
Wśród ludzi można być bardzo samotnym i bywa się bardzo samotnym. Warto spróbować wyrwać, zarówno siebie jak i innych z izolacji, oderwać się od wirtualnego świata, który człowiekowi żyjącemu w XXI wieku coraz częściej zastępuje świat realny i wrócić do świata rzeczywistego, nauczyć się patrzeć sercem zawsze wówczas, gdy oczy nas zawodzą lub fałszywie postrzegają rzeczywistość.

Aktorzy zabrali widzów na pustynię, w miejsce, gdzie człowiek staje twarzą w twarz ze śmiercią, ze swoimi słabościami i wszystkimi lękami. To miejsce odosobnienia sprzyja stawianiu pytań o sens życia, sens poznania i dojrzewania.
Ponieważ podczas całego przedstawienia na widowni panowała niezwykła cisza, świadcząca o tym, że publiczność uległa czarowi teatralnego świata, można przypuszczać, że przedstawienie stało się przyczynkiem do stawiania pytań, na które warto szukać odpowiedzi.

Kierownik Referatu Oświaty, Promocji, Kultury i Sportu, Pani Anna Balcerek – Kałek, która zaszczyciła nas swoją obecnością podczas spektaklu, z uznaniem odniosła się do   aktorskich umiejętności młodzieży. Podkreśliła też, że nie po raz pierwszy miała okazję obejrzeć przedstawienie przygotowane przez zespół teatralny „Igła”.  Wyraziła swe zadowolenie z faktu, że miała okazję zobaczyć sztukę na motywach zaczerpniętych z „Małego Księcia”  książki, którą można czytać ciągle od nowa i za każdym razem odnieść wrażenie, że czyta się ją po raz pierwszy.

Także Dyrektor ZS, Pani Alicja Trybus zwróciła uwagę na wartości wychowawcze „Małego Księcia”, dziękując reżyserowi i aktorom, przede wszystkim tym, którzy opuszczają mury naszej szkoły, za całoroczny aktorski trud.

Wiesława Szubarga

Igła3

Igła4

Igła7

Skip to content