NASZ UDZIAŁ W AKCJI NARODOWEGO CZYTANIA „PRZEDWIOŚNIA”

W sobotę, 8 września 2018, w całej Polsce odbyła się akcja Narodowego Czytania. Zapoczątkowana w 2012 roku inicjatywa ma na celu propagowanie znajomości literatury narodowej. Po „Panu Tadeuszu”, „Zemście”, Sienkiewiczowskiej „Trylogii”, „Lalce”, „Quo vadis” i „Weselu” nadszedł czas na „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. W akcji publicznego czytania biorą udział między innymi ludzie znani z pierwszych stron gazet aktorzy, pisarze, dziennikarze, a także wszyscy, którzy chcą delektować się piękną polszczyzną. Ponieważ w minionym roku szkolnym nasza „Dwójka” była laureatem Konkursu Wielkopolska Szkoła Roku, Pani dyrektor Alicja Trybus została zaproszona przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu do wąskiego grona lektorów „Przedwiośnia”. Wydarzenie miało miejsce w Muszli Koncertowej Parku Wilsona w Poznaniu.  Oprócz Pani dyrektor Trybus lektorami byli między innymi: dr Zbigniew Talaga – Wielkopolski Wicekurator Oświaty, pani Ewa Superczyńska – Dyrektor Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli w Poznaniu, pani Małgorzata Dembska – Dyrektor II LO w Poznaniu, prof. dr hab. Waldemar Łazuga – główny ekspert ds. rozwoju kompetencji kluczowych w projekcie Cyfrowa Szkoła Wielkopolsk@ 2020, pani Emilia Mendak – Wicedyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych w Poznaniu – Wielkopolski Nauczyciel Roku 2016. W sobotnie przedpołudnie także uczniowie klas VII a, VIIIa i IIIa wraz z paniami wicedyrektor Alicją Witucką-Piskorską i Mariolą Dominiczak, nauczycielką języka polskiego, wybrali się do Poznania, aby posłuchać mistrzowskiego czytania dzieła Stefana Żeromskiego i oklaskiwać lektorów. Wybrane fragmenty powieści przypominały trudne dzieje naszej historii, dni powszednie minionych czasów oraz wizje „szklanych domów”. Warto podkreślić, że było to jedyne w Poznaniu plenerowe czytanie, co stanowiło dodatkowy atut –piękno języka literackiego w pełni harmonizowało z pięknem otaczającej przyrody.

Wśród słuchaczy znaleźli się konsultanci i doradcy metodyczni ODN oraz uczniowie wielkopolskich szkół. Wszyscy uczestnicy otrzymali certyfikaty uczestnictwa w Narodowym Czytaniu „Przedwiośnia”.

FOTORELACJA

 

 

Skip to content