Narodowe Czytanie 2019 w Mosinie naszymi oczami.

Dnia 07 września 2019 roku na terenie całego kraju odbyła się akcja społeczna Narodowe Czytanie. Wydarzenie to  zainicjował w 2012 roku prezydent Polski Bronisław Komorowski, a pomysłodawcą była  pani Agnieszka Celeda – dyrektor Biura Kultura.

Na terenie naszej gminy akcję Narodowego Czytania zorganizowali pracownicy Mosińskiej Biblioteki Publicznej. W tegorocznym Narodowym czytaniu mogłyśmy uczestniczyć osobiście. Miałyśmy okazję zobaczyć, jak przebiega akcja i przeczytać fragment jednej z ośmiu nowel zaproponowanych do czytania w tegorocznej ósmej edycji przez pana Prezydenta Andrzeja Dudę z Małżonką.

Na początku spotkania uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Mosinie pod czujnym okiem Pani Anny Chilczuk – Bech przedstawili kilka ciekawostek na temat autorów ośmiu nowel. Informacje przygotowali:  Milena Sieradzka, Katarzyna Kozak, Dominika Zięterska, Faustyna Tomczak, Jakub Krajczyński, Magdalena Łopusińska, Oliwia Bolewska i Bartek Kubacki. Po tym miłym wstępie burmistrz gminy Mosina Przemysław Mieloch i jego żona odczytali fragment noweli Marii Konopnickiej pt.”Dym”. Fragment książki „Katarynka”-Bolesława Prusa przeczytała również pani Małgorzata Kaptur – przewodnicząca Rady Miejskiej. Następnie grupa teatralna „ Sabat Czarownic” przedstawiła współczesną interpretację noweli Elizy Orzeszkowej pt. „Dobra Pani”.

W akcji wzięła  również udział  młodzież ze Szkoły Podstawowej nr1, która prezentowała fragment noweli „Mój ojciec wstępuje do strażaków” ze zbioru: „Sanatorium pod Klepsydrą” Bruna Schulz’a.

Z ogromną przyjemnością wysłuchałyśmy czytanych fragmentów nowel przygotowanych przez koleżanki i kolegów z naszej szkoły –  Patrycję Rzeszutko, Zuzannę Borak, Wojtka Zarzyckiego z mamą, Julię Beyer, Nicole Moczulską, Jagodę Pysiak, Piotrka Piątka. W akcje włączyli się także dorośli  mieszkańcy Mosiny. Podczas całego wydarzenia można było przegryźć coś słodkiego i napić się kawy,herbaty lub wody.

Akcja Narodowe Czytanie była dla nas ogromnym przeżyciem. Okazało się, że słowo czytane potrafi poruszyć do głębi, wzbudzić jeszcze większe emocje niż cicha lektura książek!   Za rok mamy zamiar także uczestniczyć w tej akcji.

Patrycja Rzeszutko, Zuzanna Borak– klasa 8a

 

Skip to content