Moja pasja – pole dance

Wielu uczniów naszej szkoły rozwija swoje sportowe pasje, nie tylko dbając o swoją sprawność fizyczną, ale też ucząc się dobrej organizacji czasu, by pogodzić naukę z treningami. Chcę zainteresować mniej znaną dyscypliną sportową, którą od paru lat – oprócz taekwondo – uprawiam.

Pole dance jest rodzajem tańca na rurze z połączeniem akrobatyki, wykonywanym przy użyciu zamontowanego pionowo metalowego drążka obrotowego, jak i statycznego, czyli nieruchomego. Wysoce rozwinięty taniec wymaga dużej sprawności fizycznej oraz siły, w tym umiejętności typowych dla gimnastyki. Taniec na rurze wykonywany jest również jako forma ćwiczeń fizycznych np. w klubach fitness.

Zajęcia z pole dance możemy podzielić na 3 poziomy zaawansowania: początkujący, który uczy nas podstawowych figur, chwytów oraz technik; średniozaawansowany, w którym uczymy się figur wykonywanych w pozycjach góra i dół, gięć na rurze oraz figur siłowych oraz zaawansowany, który obejmuje oba poprzednie poziomy oraz dynamikę i wszystkie figury wykonywane na rurze.

Zajęcia są prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę trenerską, a strój obowiązujący na zajęciach to krótki top i spodenki, które pozwalają na jak najlepszą przyczepność ciała do rury, jak i swobodne wykonywanie dowolnej figury.

17 października 2017 roku Zgromadzenie Generalne Międzynarodowych Federacji Sportowych poinformowało, że pole dance zostaje oficjalnie dyscypliną sportową, co otwiera tej dyscyplinie drogę do starania się o to, by stać się jednym ze sportów olimpijskich.

W Polsce, jak i na całym świecie organizowane są zawody i mistrzostwa w tańcu na rurze ukazujące jego złożoność. Miałam okazję we wrześniu bieżącego roku wziąć udział w ogólnopolskich zawodach Poledanceholic. Mój debiut sceniczny został nagrodzony III miejscem w kategorii Pole Art Teens Amator.

Może to dyscyplina również dla Ciebie?

                                                                                                       Barbara Bobrowska

 

Skip to content