Gminny przegląd jasełek

Boże Narodzenie to szczególny okres, na który wszyscy z niecierpliwością czekamy. Przygotowujemy się do świąt w naszych domach i szkołach, pielęgnując tradycje i zwyczaje bożonarodzeniowe. Jednym z nich jest organizacja przedstawienia jasełkowego. Pierwsze w historii jasełka miał wystawić sam św. Franciszek z Asyżu już w 1223 roku w skalnej grocie w Greccio. Zwyczaj ten przejęli jego zakonnicy i rozprzestrzenili po całym świecie. W inscenizacji św. Franciszka oprócz postaci Maryi, św. Józefa i Jezusa w żłobku, były także ukochane przez niego zwierzęta. Podstawą treści przedstawienia jasełkowego jest historia narodzin Zbawiciela, jego prześladowania przez Heroda, pokłon Trzech króli i pojawienie się Gwiazdy Betlejemskiej. Sama nazwa jasełka pochodzi od staropolskiego słowa jasło, oznaczającego żłób.

W naszej szkole od wielu lat pielęgnujemy tę niezwykłą tradycję. W tym roku także obejrzeć mogliśmy piękne i różnorodne przedstawienia jasełkowe, w których z dużym zaangażowaniem wystąpiły dzieci i młodzież naszej szkoły.
Pomysłowość nauczycieli sprawiła, że podziwialiśmy przedstawienia tradycyjne, baletowe, nowoczesne, taneczne. Wszystkie były jedyne w swoim rodzaju. Dostarczyły widzom wiele radości, refleksji oraz wzruszenia.
Jak co roku, niektóre z grup wzięły udział w Gminnym Przeglądzie Jasełek, który odbył się 16 i 17 grudnia w Mosińskim Ośrodku Kultury. Była to już XVII edycja tego konkursu. Występom towarzyszyła jak to zwykle bywa trema, emocje i dobra zabawa. Dzieci z klasy II a przedstawiły pełne dowcipu i refleksji jasełka pt. „ Broda Heroda”, zdobywając II miejsce w swojej kategorii wiekowej.

Cieszymy się, że ta wspaniała tradycja jest tak żywa w naszej szkole i w mieście. Już dzisiaj czekamy na kolejne jasełka w przyszłym roku, mając nadzieję, że zwyczaj ten będzie przekazywany dalej.

Jolanta Wiesner – wych. kl.II a

 

Skip to content