DWUJĘZYCZNOŚĆ W SZKOLE – INFORMACJE

Drodzy Rodzice i Uczniowie,

Zgodnie z ustawą z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2019 r. poz. 1148, 1078, 1287, 1680, 1681 i 1818), szkoła podstawowa może otworzyć oddziały dwujęzyczne dla klas VII – VIII, co zapewnia uczniom formalną dwuletnią edukację dwujęzyczną na wybranych przedmiotach w języku angielskim i języku polskim.

 

ZASADY ORGANIZACJI ODDZIAŁÓW DWUJĘZYCZNYCHW KLASACH VII

Zgodnie z zapisami w aktach prawnych, szkoła jest zobowiązana wybrać język obcy nowożytny, w którym będzie realizowane nauczanie dwujęzyczne oraz przynajmniej dwa przedmioty nauczane dwujęzycznie. Klasy realizujące nauczanie dwujęzyczne otrzymują także dwie dodatkowe godziny lekcyjne języka obcego tygodniowo (w przypadku naszej szkoły angielskiego), co oznacza, że w klasach VII – VIII nasza młodzież może doskonalić swoje kompetencje językowe na 5 lekcjach angielskiego w tygodniu. Zajęcia te są także okazją do utrwalenia słownictwa i zwrotów wykorzystywanych na lekcjach: dwujęzycznej historii i informatyce.

Mając na uwadze potrzeby uczniów i zasoby, jakimi dysponujemy, w tym kwalifikacje naszych nauczycieli, podjęliśmy decyzję o otworzeniu oddziałów dwujęzycznych w klasie VII od roku szkolnego 2024/2025. Zajęcia prowadzone dwujęzycznie to historia (część dotycząca historii powszechnej) i informatyka, co oznacza, że min. 20% lekcji odbywa się po angielsku. Zajęcia są prowadzone przez nauczycieli języka angielskiego, którzy posiadają także kwalifikacje do nauczania historii i informatyki. Edukacja dwujęzyczna będzie kontynuowana w klasach VIII.

Nasza dwujęzyczna oferta jest skierowana  do uczniów, którzy aktualnie uczęszczają do klasy VI i będą uczniami klas VII w roku szkolnym 2024/2025.

Skip to content