77 ROCZNICA POWSTANIA W GETCIE ŻYDOWSKIM

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Mosinie, po raz szósty  włączyli się do akcji społeczno-edukacyjnej ”Żonkile”, organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Akcja „Żonkile” ma na celu rozpowszechnienie wiedzy na temat Powstania w Getcie Warszawskim i wspólnym upamiętnieniu jego bohaterów. Ma przypominać o heroicznym Powstaniu i o likwidacji warszawskiego getta, która niemalże położyła kres istnieniu społeczności warszawskich Żydów. Żonkile symbolizują naszą pamięć, o tych którzy zginęli w 1943 roku, w walce o godność ludzka.

Drodzy Uczniowie!

19 kwietnia obchodzimy 77 rocznicę wybuchu powstania w Getcie Warszawskim. Było ich może półtora tysiąca. W starciu z hitlerowskimi siłami nie mieli szans. Ale chcieli pokazać, że nie godzą się na pisany im los. Bojownicy wszczęli powstanie na wieść o ostatecznej likwidacji warszawskiego getta. Po wywózkach do obozów zagłady zostało w nim wtedy już tylko kilkadziesiąt tysięcy ludzi- z prawie pół miliona. Jednym z dowódców był Marek Edelman, któremu udało się przeżyć to piekło. Pozostał w Polsce. Pracował jako chirurg i działał w opozycji demokratycznej. To on, rokrocznie składał żółte kwiaty, często żonkile, pod pomnikiem upamiętniającym powstanie w Getcie Warszawskim.

Nasza szkoła od kilku lat włączała się w realizację zadań związanych z akcją Żonkile, organizowanej przez Muzeum POLIN w Warszawie. Na pewno niejeden z Was brał udział w tych działaniach. W tym roku, ze względu na koronawirusa, możecie uczestniczyć wirtualnie w różnych wydarzeniach, które kieruje do Was Muzeum POLIN. Jako koordynator akcji, obejrzałam nagranie z webinarium, podczas którego szczegółowo zostały omówienie tegoroczne propozycje edukacyjne i możliwości włączenia się do akcji online

20 kwietnia, w poniedziałek na stronie Muzeum POLIN na Facebooku
muzeum zaprasza Was do uczestnictwa w niżej wymienionych wydarzeniach:
9.00 -9.30 – Barbara Kurdej-Szatan, aktorka i tegoroczny ambasador akcji Żonkile przeczyta fragment książki Zdążyć przed Panem Bogiem aut. Hanny Krall

10.00 – 10.30 Żydzi w dwudziestoleciu międzywojennym – oprowadzanie po wystawie stałej Museum Polin

10.30 – 11.00 Getto Warszawskie- oprowadzanie po wystawie stałej Muzeum Polin

12.00 – 13.00 pokaz filmu „Nie było żadnej nadziei. Powstanie w Getcie Warszawskim 1943”.

Zachęcam Was do skorzystania z powyższych ofert.
Koordynator Akcji – Danuta Białas