2 kwietnia Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci

53 lata temu Międzynarodowa Izba ds. Książek dla Młodych Ludzi (IBBY) uchwaliła Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci. To święto nieprzypadkowo obchodzone jest  2 kwietnia. Tego dnia w 1805 roku urodził się jeden z największych baśniopisarzy -Hans Christian Andersen. Chyba wszyscy znają takie jego utwory jak „Brzydkie kaczątko”, „Calineczka” czy „Królowa Śniegu”! Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci został ustanowiony, aby promować piękną literaturę i grafikę dla młodego czytelnika. Każdego roku gospodarzem święta jest inne państwo – impreza odbywała się już w takich krajach jak Japonia, Belgia, Brazylia, Rosja, Hiszpania, Indie, Nowa Zelandia, Egipt, Stany Zjednoczone. Polska także była gospodarzem Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci – w 1979 roku.

To święto jest okazją, by wspomnieć o społecznej akcji „Cała Polska czyta dzieciom”. Od 2001 roku różnorodne działania zachęcają rodziców do czytania książek swoim pociechom.
Dlaczego warto czytać? Odpowiedzi jest wiele, bo i zalet czytania jest bez liku! Najważniejsze: dostarczają wiedzy, rozwijają pamięć, wyobraźnię, uczą kojarzenia faktów, logicznego myślenia, wzbogacają świat naszych emocji. Warto zaszczepiać miłość do czytania od najmłodszych lat!
A może właśnie dziś znajdzie się trochę czasu na wspólne czytanie? Może zapytacie rodziców, którą książkę z dzieciństwa najmilej wspominają? Dobrego czasu!

nauczycielki z Waszej biblioteki:)