Kocham poezję. Fascynuje mnie teatr.

22.05. 2016 roku, w ramach projektu pt. „Ludzie z pasją”  realizowanego przez Panią Iwonę Hertig, odbyło się spotkanie z Panią wicedyrektor Grażyną Koralewską.

By zaspokoić ciekawość zebranych  opowiedziała ona o sobie, dzięki czemu dowiedzieliśmy się, że  jest autorką publikacji metodycznych: opracowań lektur, ścieżki filozoficznej dla gimnazjum, ścieżek czytelniczych i medialnych dla szkoły podstawowej i gimnazjum oraz artykułów prasowych o tematyce pedagogicznej.
Uwielbia   aktywnie spędzać czas: ćwiczy, jeździ rowerem, pływa i przede wszystkim podróżuje. Odwiedziła między innymi: Krym, Chiny, Indie. Liczne podróże zaowocowały powstaniem wierszy będących świadectwem jej wewnętrznych przeżyć, sposobem, by  na kartce papieru utrwalić to, co ulotne a związane z ludźmi, których spotkała i miejscami, które odwiedziła. Do tej pory pisała wyłącznie dla siebie, czerpiąc radość z możliwości wyrażania swych najskrytszych przeżyć poprzez poetyckie słowo. Tym razem  odważyła się zaprezentować kilka ze swych wierszy publicznie, a nawet ofiarować  wybrane przez siebie utwory przybyłym na spotkanie.

Miłą niespodzianką, którą najmłodsi przygotowali dla swego gościa, była recytacja ich własnych wierszy zamieszczanych   regularnie na stronie internetowej ZS w zakładce: „Talenty literackie”. Twórczość najmłodszych uczniów została wysoko oceniona przez Panią Grażynę Koralewską, dla której pisanie wierszy nie jest zresztą jedyną pasją. Kolejną jest teatr z jego ogromną siłą, jaką stanowi relacja między aktorem a widzem. Aktor staje naprzeciwko widza i  buduje dla niego umowną, unikalną i  niepowtarzalną rzeczywistość dziejącą się tu i teraz za pośrednictwem żywego człowieka, na oczach żywo reagujących widzów przeżywających emocje oraz refleksje nad życiem i przemijaniem.

To, co w teatrze najbardziej ją fascynuje sprawiło, że przed laty, jako dyrektor jednej z poznańskich szkół spróbowała, jak się później okazało z powodzeniem, zarazić uczuciem do teatru młodzież. Reżyserowała sztuki teatralne, zapraszała na spotkania z młodzieżą aktorów scen poznańskich, z którymi po dziś dzień ona sama utrzymuje kontakty.

Także w naszej szkole postanowiła skupić grupę młodych ludzi wokół teatru, dzięki czemu udało się jej  stworzyć zespół teatralny „Igła”, który do tej pory wystawił wiele sztuk, między innymi: „Małego Księcia”, „Rodzinę”, a ostatnio „Szukam”. Właśnie ten spektakl   mieliśmy okazję obejrzeć podczas naszego spotkania.

Twórcze warsztaty z udziałem najmłodszych uczniów, którzy pod kierunkiem Pani Grażyny Koralewskiej wykonywali rozmaite zadania, zakończyły spotkanie.

Wiesława Szubarga

Koralewska2koralewska8