Wojna totalna

Przerażający ryk syreny, strach, strzały, bomby, nadlatujący samolot, rozdzielenie małżonków, uciekający w popłochu ludzie. Druga wojna światowa była wydarzeniem, które „zaważyło na losach wielu państw, ale przede wszystkim na losach wielu ludzi”, o czym 19.10.2018 r. opowiedzieli, przygotowani przez Pana Mateusza Zapolskiego i Panią Kingę Wośkowiak, uczniowie klasy 3a gimnazjum.

By opowiedzieć o trudnych i bolesnych czasach II wojny światowej, uczniowie wykorzystali możliwości, jakie stwarza teatr cieni, który powstał już w III wieku p.n.e w Chinach i popularny jest po dziś dzień. W teatrze tym widz obserwuje na ekranie cienie rzucane przez dekoracje, rekwizyty, lalki i aktorów.

Dzięki wykorzystaniu tego zabiegu uczniowie zgromadzeni na widowni obserwowali na ogromnym, białym płótnie sylwetki osób żyjących w czasie, kiedy rozgrywały się interesujące nas wydarzenia. Ważnym aspektem przedstawienia była również starannie dobrana ścieżka dźwiękowa, którą tworzyła pełna smutku i zadumy muzyka i przejmujący tembr głosu aktorów opowiadających o wojnie totalnej, wojnie która dotknęła wszystkich bez wyjątku, zburzyła ludziom ich świat, odebrała marzenia i jakże często zabrała na zawsze ich bliskich, wtrącając ich w „sen żelazny”, którego nie dało się w żaden sposób przespać, z którego w żaden sposób nie dało się wybudzić.

Wojna nie oszczędziła także  naszego miasta i jego mieszkańców. To tutaj, podobnie jak w innych polskich miastach i miasteczkach  Wielkopolski, jesienią 1939 r. dochodziło do publicznych egzekucji najbardziej znanych i szanowanych obywateli. Przede wszystkim bezwzględnie eliminowani byli przedstawiciele grup społecznych uznanych przez okupanta za niebezpiecznych: inteligencja, duchowieństwo, działacze polityczni i społeczni, wreszcie, jakże zasłużeni dla Ojczyzny, Powstańcy Wielkopolscy.

Niełatwo mówić o sprawach trudnych. Uczniom klasy 3a udało się o tym opowiedzieć i zrobić to w taki sposób, by słowo i muzyka stały się źródłem niekłamanego wzruszenia dla zgromadzonych. I jeszcze jedno. Spektakl ten uświadomił uczniom, jak ważna jest znajomość historii Polski, a przede wszystkim, jak ważna jest znajomość historii naszej Małej Ojczyzny, w której na co dzień żyjemy i której szczęśliwość pragniemy budować .

Julia Piątek -redakcja „Głosu Gimnazjalisty”
Wiesława Szubarga – opiekun „Głosu Gimnazjalisty”
Natalia Zimowska – zdjęcia

Skip to content