Akcja Narodowego Czytania w Mosinie – my też czytaliśmy!

Akcja Narodowego Czytania organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Propaguje ona znajomość literatury narodowej. Jednego dnia w mediach oraz w wielu miejscach Polski odczytywane są publicznie obszerne fragmenty dzieł wybitnych polskich artystów.  W tym roku 8 września w wielu miastach i miasteczkach czytano „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego.

Młodzież naszej szkoły wzięła udział w Narodowym Czytaniu zorganizowanym przez Mosińską Bibliotekę Publiczną w Mosinie. Na skwerze przed biblioteką czytaliśmy fragmenty „Przedwiośnia” razem z Panem wiceburmistrzem Przemysławem Mielochem, dyrekcją i pracownikami biblioteki oraz mieszkańcami miasta. A oto relacje  uczennic uczestniczek, które w sobotę publicznie czytały fragmenty „Przedwiośnia”:

„W sobotę o godz. 9:20 wraz z koleżanką byłyśmy umówione z Panią A. Chilczuk-Bech przed biblioteką w Mosinie. Akcja Narodowego Czytania rozpoczęła się około godziny 9:30, tak więc przed publiczną prezentacją zdążyłyśmy przećwiczyć nasze teksty. Wraz z koleżanką z klasy napisałyśmy krótki dialog, którego tematem było życie i twórczość Stefana Żeromskiego. Kiedy nadszedł czas na wystąpienie nie stresowałam się tak bardzo, jak przewidywałam. Myślę, że publiczność zapamięta choć część informacji o pisarzu. Sporo tremy miałam przed przeczytaniem wcześniej wybranego fragmentu książki, ponieważ nie przepadam za czytaniem na głos.

Idąc w sobotę do biblioteki,  myślałam: ’’Oj, jak ja się tam będę nudzić’’. Jednak okazało się, że udział w Narodowym Czytaniu może być świetnym sposobem na spędzenie pięknego, sobotniego przedpołudnia. Panie z biblioteki przygotowały drobny poczęstunek, można było zbudować słynny szklany dom opisany w „Przedwiośniu”. Goście czytający swoje przygotowane fragmenty wkładali w interpretację dzieła Żeromskiego dużo emocji, a cicho grająca klimatyczna muzyka  podkreślała elementy wydarzeń. Bardzo mi się podobał sposób, w jaki przebiegała akcja Narodowego Czytania w Mosinie.”

Katarzyna Matysiak, klasa 3c gimnazjum

„Podczas czytania ,,Przedwiośnia” zostałam zaskoczona cudowną atmosferą, która przeniosła nas w czasy XX w. Zachwyciło mnie, że są jeszcze ludzie z pasją, którzy całym sercem interesują się literaturą, nawet tak trudną, jak owa powieść. Byłam zaszczycona, gdy sama mogłam przeczytać wybrany przez siebie fragment przed widownią. Dzięki udziałowi w takim wydarzeniu sporo dowiedziałam się na temat Stefana Żeromskiego i okresu, w którym żył i tworzył”. Moje największe zaskoczenie? Podczas zapraszania mieszkańców Mosiny do udziału w Narodowym Czytaniu i rozdawania zakładek w mieście, wiele osób odmawiało, słysząc już sam tytuł ,,Przedwiośnie”.”

Julia Piątek, klasa 2a gimnazjum

 „Zgłosiłam się na lekcji języka polskiego do udziału w akcji organizowanej przez Mosińską Bibliotekę Publiczną z okazji Narodowego Czytania. Moje zadanie polegało na tym, żeby razem z koleżanką ułożyć dialog i opowiedzieć o autorze „Przedwiośnia” – Stefanie Żeromskim. Narodowe czytanie zaczęło się około 9.30. Panie pracujące w bibliotece przywitały wszystkich i zaczęliśmy. Na początku opowiedziałyśmy o Żeromskim, a polonistka z naszej szkoły  pani Anna Chilczuk-Bech przekazała informacje o genezie i odbiorze „Przedwiośnia”. Następnie pasjonaci literatury czytali przygotowane przez siebie fragmenty książki. Ja też czytałam mój fragment ze „Szklanych Domów”.  Podczas lektury fragmentów części „Szklane Domy” dzieci i młodzież zostały zaproszone do zrobienia szklanego domu z folii. Następnie można go było ozdobić markerami i podpisać się na nim. Był to moim zdanie bardzo ciekawy sposób na włączenie publiczności do udziału w wydarzeniu.

Podczas akcji panował miły nastrój i swobodna atmosfera. Na początku nie byłam pewna, czy będzie mi się podobał udział w takim działaniu. Myślałam, że będzie nudno, ale się myliłam. Było bardzo przyjemnie. Dzięki zaangażowaniu w tę akcję pogłębiłam wiedzę na temat Stefana Żeromskiego i samego „Przedwiośnia”. Po wysłuchaniu fragmentów utworu podjęłam decyzję, że kiedyś sama przeczytam całą książkę.”

              Julia Burzyńska, klasa 3c gimnazjum

„Około godziny 8:30 jako przedstawicielki grupy teatralnej ,,Sabat Czarownic” wyszłyśmy ubrane w stroje z epoki zachęcać mieszkańców Mosiny do udziału w Narodowym Czytaniu. Rozdawałyśmy okolicznościowe zakładki do książek. Wiele osób pochodziło do nas sceptycznie i nawet się nie zatrzymywało się, gdy próbowałyśmy rozpocząć rozmowę.  Jednak wszyscy, których mijałyśmy, patrzyli na nas z zaciekawieniem. W końcu niecodziennie w centrum miasta widzi się grupę trzech dziewczyn ubraną w stroje z początku dwudziestego wieku. Gdy dochodziła godzina 9:30 wróciłyśmy na skwer przed biblioteką. Czekałyśmy na rozpoczęcie wydarzenia. Na początku nie było zbyt wielu osób, jednak później zaczęło się ich pojawić coraz więcej.  Bardzo się zaangażowałam w czytane przez innych fragmenty, mimo tego, że wiele osób uważa ,,Przedwiośnie” za niezbyt pasjonującą lekturę.  Trochę się obawiałam, że źle przeczytam niektóre słowa z mojego tekstu, bo w moim fragmencie było kilka rosyjskich wyrażeń i nazwisk. Gdy przyszła moja kolej, wszystkie obawy zniknęły i po prostu zaczęłam czytać. Gorąco polecam takie działania społeczne, ponieważ są bardzo ciekawym i oryginalnym sposobem na poznanie polskiej literatury.”

Julia Kordy, klasa 3c gimnazjum

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć:)

              

Anna Chilczuk-Bech

Skip to content