Gala Wojewódzkiego Konkursu Historyczno-Literackiego „Wielkopolanie w czasie II wojny światowej”

W dniu 21 maja br. w Muzeum Martyrologicznym w Żabikowie odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom trzeciej edycji Wojewódzkiego Konkursu Historyczno-Literackiego „Wielkopolanie w czasie II wojny światowej”. Organizatorem Konkursu jest Szkoła Podstawowa nr 2 w Mosinie oraz Muzeum Martyrologiczne w Żabikowie. Patronat honorowy nad Konkursem objęło Centrum Instytut Wielkopolski przy Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Oceny prac konkursowym dokonało jury w składzie: prof. UAM dr hab. Danuta Konieczka-Śliwińska Wydział Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Agnieszka Bereta instruktor Galerii Historycznej w Mosinie oraz  Małgorzata Grzanka kustosz Muzeum w Chełmnie nad Nerem.

Laureaci Konkursu::

  1. miejsce zajęła Nina Lijewska, uczennica Szkoły Podstawowej im. Arkadego Fiedlera
    w Czapurach

Opiekun merytoryczny: Anita Smętek

Tytuł pracy konkursowej: „Noc była jasna, księżycowa”, czyli historie Wielkopolan
w trakcie II wojny światowej

  1. miejsce ex aequo zajęli:

Jan Andrzejewski uczeń Szkoły Podstawowej im. Arkadego Fiedlera w Czapurach

Opiekun merytoryczny: Anita Smętek

Tytuł pracy konkursowej: „Puzzle historii ukazujące przeszłość moich przodków”

Grzegorz Gawroński uczeń Szkoły Podstawowej nr 74 im. Mikołaja Kopernika w Poznaniu

Opiekun merytoryczny: Patryk Bartnicki

Tytuł pracy konkursowej: „Wielkopolanie w czasie II wojny światowej”

Jury nie przyznało 3 miejsca w Konkursie.

 

Wojewódzki Konkurs Historyczno-Literacki został umieszczony w „Wykazie zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych, ustalonym przez Wielkopolskiego Kuratora Oświaty uwzględnianych w postępowaniu rekrutacyjnym do szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025”. Laureaci ww. Konkursu, którzy zajęli I, II oraz III miejsce otrzymują 2 punkty
w rekrutacji do szkół ponadpodstawowych.

Pani Profesor, podsumowując pracę jury, wskazała na olbrzymią wartość przejmowania przez kolejne pokolenia sztafety rodzinnej pamięci, dokumentowania historii, do czego zachęca konkurs. Jego uczestnicy w tegorocznej edycji wykazali się umiejętnością opisywania źródeł historycznych takich jak fotografie rodzinne, wywiady, listy, wspomnienia itp. Zadbali również o ciekawą formę przekazu i jej językową poprawność.

Po wręczeniu nagród laureaci konkursu przedstawili tematykę swoich prac i źródła inspiracji, ukazując ważność więzi rodzinnych w budowaniu własnej tożsamości i przechowywaniu pamięci o minionych czasach. Wszyscy uczestnicy gali – uczniowie, nauczyciele, rodzice – mieli możliwość zwiedzenia Muzeum z kustoszem Panem Jackiem Nawrocikiem.

Niezwykle wzruszającym momentem uroczystości było przekazanie przez dziadka jednego z laureatów Konkursu oryginalnego dokumentu dotyczącego rodzinnej historii do Muzeum Martyrologicznego w Żabikowie.

W roku szkolnym 2024/25 planujemy kolejną edycję konkursu.

Laureatom oraz Opiekunom prac gratulujemy.

Beata Buchwald

 

 

Skip to content