WYMIANA MIĘDZYNARODOWA

W dniach 6 – 10 maja 2024r., w ramach międzynarodowej wymiany  młodzieży, do Polski przyjechała grupa 15 uczniów wraz z nauczycielkami, Rieke Kunze i Ghazale Abdo, ze szkoły partnerskiej Bertolt-Brecht-Gesamtschule-Seelze. Polską stronę reprezentowało 16 uczniów z klas siódmych Szkoły Podstawowej nr 2 w Mosinie pod opieką germanistek, Arlety Dąbrowskiej-Tatarynowicz i Joanny Szajek. Na to wyjątkowe spotkanie młodzieży i nauczycieli z obu krajów do Domu Pojednania i Spotkań im. Św. Maksymiliana Kolbego w Gdańsku, zaprosił nas koordynator projektów międzynarodowych i tłumacz, pan Jakub Garsta. Współpraca naszych szkół trwa od wielu lat i  ten projekt jest jej kontynuacją.

Celem spotkania młodzieży była realizacja projektu pod tytułem „Niemcy, Polska – wspólna przyszłość w Europie” dotowanego przez Polsko - Niemiecką Współpracę Młodzieży. Podczas wspólnych zajęć szczególnie ważne było pokazanie uczniom tła historycznego w latach 70. i 80. XX wieku w Europie oraz zwrócenie uwagi na czynniki, które skłoniły ludzi w tamtych czasach do walki o wolność i demokrację. Temat przyszłości Europy ważny jest także z uwagi na trwającą wojnę na terenie Ukrainy, dlatego na zajęciach projektowych podkreślano potrzebę jednoczenia się narodów i podejmowania wspólnej walki z wrogiem.

W czasie pobytu w Gdańsku uczniowie wykorzystali wiele okazji do przełamywania bariery językowej i doskonalenia języka niemieckiego oraz angielskiego. Podczas zabaw integracyjnych, pracy w mieszanych grupach, gry miejskiej, wycieczki do Sopotu, czy pobytu w kręgielni nawiązały się przyjaźnie. Miło spędzony czas z pewnością zostanie na długo w pamięci uczniów obu szkół. Realizowane prace projektowe, warsztaty, prezentacje, jak i wspólne spożywanie posiłków oraz spacery po pięknym Gdańsku, pozwoliły na lepsze poznanie się uczestników wymiany.

Dziękujemy naszym gościom za udział w projekcie, a Domowi Pojednania i Spotkań za gościnę i ciekawe zajęcia, które przyczynią się do szerszego spojrzenia młodzieży z Polski i Niemiec na historię, a także na przyszłość Europy.

Arleta Dąbrowska – Tatarynowicz

koordynator projektu

 

 

 

“Spotkanie w Gdańsku było bardzo ciekawe. Uczyłem się języka niemieckiego, zwiedziłem Gdańsk i poznałem bardzo dużo ciekawych osób. Najbardziej podobał mi się czas spędzony w Sopocie. Jeśli za rok znów będzie szansa na udział w wymianie, na pewno będę chętny.”

Jakub Bobrowski klasa 7c

„Podczas pobytu w Gdańsku poznałam kolegów i koleżanki z Niemiec. Wspólnie chętnie graliśmy w gry planszowe i spędzaliśmy czas bez nudy.  Polepszyłam moją wymowę i gramatykę języka niemieckiego. Bardzo podobało mi się zwiedzanie Gdańska w grupach mieszanych.”

Barbara Łopusińska klasa 7c

„Na wyjeździe było bardzo ciekawie. Mogliśmy poznać nowych kolegów i zwiedzić piękny Gdańsk. Mam nadzieję, że będzie więcej takich atrakcyjnych wyjazdów.”

Bartosz Szymkowski klasa 7c

„Dzięki wymianie polepszyłam mój niemiecki, poznałam dużo ciekawych osób, z którymi nawiązałam kontakt. Brałam udział w projektach, które prezentowaliśmy w języku niemieckim, angielskim lub polskim.”

Anna Paszkiewicz klasa 7c

GALERIA

Skip to content