75 ROCZNICA POWSTANIA W GETCIE ŻYDOWSKIM

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Mosinie, po raz czwarty włączyli się do akcji społeczno-edukacyjnej ”Żonkile”, organizowanej przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Akcja „Żonkile” ma na celu rozpowszechnienie wiedzy na temat Powstania w Getcie Warszawskim i wspólnym upamiętnieniu jego bohaterów. Ma przypominać o heroicznym Powstaniu i o likwidacji warszawskiego getta, która niemalże położyła kres istnieniu społeczności warszawskich Żydów. Żonkile symbolizują naszą pamięć, o tych którzy zginęli w 1943 roku, w walce o godność ludzka. Uczniowie pod opieką wychowawców świetlicy przygotowali papierowe żonkile oraz okolicznościowy program obchodów rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim. Dnia 24 kwietnia 2018 roku w stołówce szkolnej odbyła się dla uczniów trzecich klas gimnazjum prezentacja pt:”Getto warszawskie” przygotowana przez uczennicę klasy 7c Igę Lewandowską. Spotkanie prowadziły trzy uczennice: Zosia Czaplicka, Daria Czerwińska i Zuzia Pelińska. Wspólnie obejrzano film „Nie było żadnej nadziei”. Scenografię stanowiła wystawa zdjęć i fotogramów  z getta warszawskiego, którą przygotowała uczennica klasy 4d Zosia Brzozowska. Na spotkanie przybyli zaproszeni goście,; przewodnicząca Rady Miejskiej w Mosinie pani Małgorzata Kaptur, wicedyrektor szkoły pani Beata Buchwald i inicjatorka akcji Żonkile” w naszej szkole pani wicedyrektor Grażyna Koralewska. Biblioteka szkolna przygotowała okolicznościową wystawę książek o tematyce żydowskiej. Następnie wolontariusze wyszli na ulice Mosiny z papierowymi żonkilami, Wręczając mieszkańcom papierowe żonkile opowiadali o ich symbolice. Odwiedzili Miejską Bibliotekę, Gminne Centrum Informacji, Urząd Miejski, gdzie spotkali się z Burmistrzem Gminy i panią kierownik Referatu Oświaty Anną Balcerek-Kałek. Wstąpili do Izby Muzealnej, która mieści się w dawnej bożnicy. Następnie wszyscy uczniowie pod opieką pań ze świetlicy udali się na cmentarz żydowski.

W imieniu organizatorów- Danuta Białas