Czerwcowe spotkanie

Jak zapewne pamiętacie, Szkolne Koło Wolontariatu ogłosiło na początku maja zbiórkę dla Oddziału Opieki Paliatywno-Hospicyjnej przy Szpitalu w Puszczykowie. Kontynuacją tej akcji było czerwcowe spotkanie wolontariuszy z panią psycholog kliniczną, Ewą Muszyńską pracującą na Oddziale Opieki Paliatywno-Hospicyjnej.

Temat, jaki został poruszony podczas spotkania, nie był łatwy, bowiem rozmawialiśmy o śmierci, która kojarzy się ze strachem przed nią oraz ze smutkiem, bólem i rozpaczą towarzyszącą po stracie bliskiej osoby. Pani psycholog chciała wiedzieć, co młodzi ludzie myślą o odchodzeniu i czy w ogóle o tym rozmyślają .

Z myślą o śmierci żyją na co dzień pacjenci oddziału, na którym czyni posługę Pani Ewa Muszyńska. Nasz gość opowiadał, jak można pomóc osobom, które często nie mają nadziei na wyzdrowienie, w jaki sposób rozmawiać, jak ulżyć w cierpieniu ducha i ciała. Dla cierpiących pocieszeniem w trudnych chwilach to pewność, że śmierć to wprawdzie kres doczesnego życia, ale początek życia wiecznego.

Ciężko chorują nie tylko dorośli, ale także dzieci. W związku z tym Pani psycholog opowiedziała także o działalności Fundacji Mam Marzenie, która stawia sobie za cel spełnianie marzeń chorych, często bardzo cierpiących, dzieci.

Wydaje się, że dzięki spotkaniu i rozmowie z panią psycholog młodzież zda sobie sprawę z tego, jak cennym darem jest zdrowie, o którym Jan Kochanowski, renesansowy poeta, pisał, że jest szlachetne. Z drugiej strony młodzi ludzie będą mieli większą odwagę, by z refleksją pochylać się nad zagadnieniem życia i śmierci.

Wiesława Szubarga

Anna Arlt-Stelmachowska

Skip to content